Aktualizacja: 13.01.2022 06:12 Publikacja: 13.01.2022 13:15
Firma, która ratuje się pożyczką, może liczyć na dopłaty
Foto: AdobeStock
28 grudnia 2021 roku do Sejmu trafił projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej, którego celem jest likwidacja lichwy i ochrona konsumentów. Projektodawcy wskazują na problem wpadania w spirale zadłużeń, na skutek nieproporcjonalnych kosztów pozaodsetkowych i braku regulacji sektorowej. Uzasadnienie ustawy przedstawia obraz zalewającej cały kraj plagi, za którą stoją instytucje pożyczkowe, budząc skojarzenia z ubiegłoroczną inwazją myszy w Australii. W rzeczywistości wydaje się jednak, że proponowane przepisy nie przystają do realiów polskiego rynku pożyczkowego i tempa rozwoju tej branży. Czytając projekt wydaje się, że działa są nie tylko zbyt duże, ale niejednokrotnie źle wymierzone. Wdrożenie zaproponowanych przez ustawodawcę zmian, mających na celu zwiększenie ochrony konsumentów, może przynieść skutek wręcz odwrotny (co przewiduje już teraz branża pożyczkowa w stanowisku Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych opublikowanym 15 listopada 2021 roku).
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Polskie małe i średnie firmy liczą na wsparcie banków w rozwoju – wynika z najnowszego raportu „Potrzeby w zakresie bankowości małych i średnich przedsiębiorstw, grudzień 2024” stworzonego przez zespół Visa Consulting & Analytics.
Wierzyciel zgłosił wierzytelność w postępowaniu upadłościowym. O tym, że została pominięta, a postępowanie prawomocnie zakończone, dowiedział się z odpowiedzi na skargę na przewlekłość. Teraz domaga się odszkodowania od Skarbu Państwa.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Nawet osoby niepełnosprawne czy niesamodzielne muszą aktualizować swoje dane osobowe w banku, bo inaczej może dojść do blokady konta. Pełnomocnik może to zrobić, jeśli ma do tego upoważnienie.
Przed rozmową telefoniczną z Donaldem Trumpem Władimir Putin nieoczekiwanie podpisał dekret korzystny dla wybranych amerykańskich inwestorów. Pozwolił on amerykańskim funduszom sprzedać posiadane rosyjskie papiery wartościowe, ale tylko do wskazanego tajemniczego funduszu.
Szybko rośnie liczba spraw sądowych, w których Polacy chcą wywalczyć brak odsetek przy pożyczkach konsumenckich. W zdecydowanej większości przypadków banki okazują się jednak górą. Czy odstraszy to kolejnych chętnych?
Nowe amerykańskie cła mogą osłabić wzrost gospodarczy w Europie i uderzyć w sojuszników USA. Tymczasem ceny energii elektrycznej na świecie kontynuują spadki, a polskie banki stają w obliczu rosnącej liczby roszczeń o darmowy kredyt. Czy sektor finansowy ma powody do obaw?
Choć celem ustawy frankowej jest odciążenie sądów, to osiągnięcie tego skutku nie może nastąpić kosztem praw i wolności omawianej grupy konsumentów – uważa prof. Marcin Wiącek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas