Stawka 0 procent nie dla pośrednika

Stawkę podatku 0 proc. stosuje się do dostaw części do jednostek pływających, m.in. używanych do żeglugi na pełnym morzu i przewożących odpłatnie pasażerów, jeżeli transakcja odbywa się na rzecz tego, u którego bezpośrednio została wbudowywana.

Publikacja: 12.01.2021 16:45

Stawka 0 procent nie dla pośrednika

Foto: AdobeStock

W sprawie chodziło o stosowanie 0 stawki VAT w branży zajmującej się projektowaniem i budową urządzeń dla przemysłu stoczniowego z przeznaczeniem na statki oraz platformy wiertnicze. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że specjalizuje się w projektowaniu oraz dostawie dźwigów pokładowych, wciągarek oraz innych urządzeń pokładowych, a także szaf elektrycznych przeznaczonych na statki. Zawiera transakcje na dostawy m.in. części i wyposażenia do jednostek pływających, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, które są każdorazowo w nie wbudowywane lub służą ich eksploatacji. Każdy produkt jest w momencie dostawy do kontrahenta precyzyjnie opisany i oznaczony tak, że można go połączyć z konkretną jednostką, do której będzie wbudowany, albo której będzie służył. Z uwagi na specyfikę branży, zdarza się, że dostawy nie są realizowane bezpośrednio do armatora czy też bezpośrednio na rzecz stoczni, lecz do pośrednika. Firma zapytała czy dostawa produktów na rzecz pośrednika będzie także podlegać 0 stawce podatku na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia