Zmiany w opodatkowaniu transgranicznej sprzedaży w internecie

Podatnik sprzedający swoje towary konsumentom w innych krajach UE będzie mógł się zarejestrować na potrzeby VAT w jednym z państw członkowskich i rozliczać w tym państwie VAT należny w innych państwach UE. Państwo to będzie zobowiązane do przekazania innym państwom członkowskim należnych im kwot VAT z tytułu dostaw zrealizowanych przez podatnika na ich terytorium.

Publikacja: 29.12.2020 17:00

Zmiany w opodatkowaniu transgranicznej sprzedaży w internecie

Foto: Adobe Stock

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad przepisami wdrażającymi wypracowany w ramach Unii Europejskiej tzw. pakiet VAT e-commerce, który od 1 lipca 2021 r. powinien zacząć funkcjonować we wszystkich państwach członkowskich.

Pakiet ten przewiduje znaczące zmiany w zakresie opodatkowania VAT transgranicznej sprzedaży towarów na rzecz konsumentów (dalej: B2C). Przyjęcie tego pakietu jest motywowane rozwojem handlu elektronicznego oraz związanej z tym transgranicznej sprzedaży towarów na rzecz konsumentów – zarówno dostarczanych z jednego państwa członkowskiego UE do innego, jak i dostarczanych z terytorium państw trzecich na terytorium UE. Rozwój ten spowodował, że obecne regulacje dotyczące podatku VAT stały się nieefektywne, stanowią barierę dla rozwoju transgranicznego handlu elektronicznego oraz prowadzą do gorszej pozycji konkurencyjnej podatników z UE w porównaniu z podatnikami spoza UE.

Pozostało 93% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Teresa Siudem: Jesteś podwykonawcą? Zadbaj o swoje interesy
Biznes
Podwykonawca został bez zapłaty. Mógł tego uniknąć
Biznes
Czy fundacja w Liechtensteinie ochroni majątek przed egzekucją?
Biznes
Wezwania i oferty nabycia akcji spółki publicznej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Zarządzanie łańcuchami dostaw – nowe wyzwania dla firm