Zmiany w planowaniu przestrzennym. Czy to będzie kolejny nowy ład?

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami renta planistyczna należna będzie, co do zasady zawsze, jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zostanie uchwalony. Wiele osób, często nieświadomych zmian planów, może być więc zmuszonych niespodziewanie zapłacić znaczące kwoty.

Publikacja: 24.02.2022 14:31

Zmiany w planowaniu przestrzennym. Czy to będzie kolejny nowy ład?

Foto: Adobe Stock

W styczniu 2022 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło długo oczekiwany projekt nowelizacji ustawy z dnia 23 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym („Ustawa”) („Projekt”). Mimo, że prace legislacyjne nad Projektem dopiero ruszają i na finalny kształt proponowanych zmian przyjdzie jeszcze poczekać, należy podjąć próbę analizy najważniejszych planowanych zmian w celu odpowiedzi na pytanie czy Projekt stanowi odpowiedź na pojawiające się w środowisku postulaty uporządkowania ładu planistycznego oraz określenia zasad lokalizacji nowych inwestycji, czy też może stanie się kolejną barierą utrudniającą prowadzenie inwestycji w Polsce.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia