Przedwstępne umowy sprzedaży poza nową ustawą deweloperską

Wpłaty nabywców na podstawie przedwstępnych umów sprzedaży będą dokonywane bezpośrednio na rachunek bankowy dewelopera, a w konsekwencji nie będą podlegać również obowiązkowi odprowadzania składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny.

Publikacja: 24.03.2022 14:44

Przedwstępne umowy sprzedaży poza nową ustawą deweloperską

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Wbrew intencjom ustawodawcy, jakim było objęcie przepisami nowej ustawy deweloperskiej wszystkich umów zawieranych pomiędzy deweloperami a osobami fizycznymi nabywającymi lokale mieszkalne albo domy jednorodzinne na cele niezwiązane bezpośrednio z prowadzoną przez te osoby działalnością gospodarczą lub zawodową, tj. nabywcami w rozumieniu przepisów nowej ustawy deweloperskiej, celu tego nie udało się osiągnąć. Poza zakresem zastosowania nowej ustawy deweloperskiej (która wchodzi w życie 1 lipca 2022 r.) nadal pozostają przedwstępne umowy sprzedaży lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, które mogą być zawierane po oddaniu inwestycji do użytkowania. Tak jak dotychczas, umowy te, będą mogły być zawierane z pominięciem wpłat na rachunek powierniczy, a środki wpłacone przez nabywców w oparciu o tak zawarte umowy, nie będą podlegać ochronie wynikającej z wprowadzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia