Ograniczenia w wypłacie zaliczki na poczet dywidendy krępują obrót gospodarczy

Kodeks spółek handlowych umożliwia wypłatę dywidendy pomimo braku zysku za poprzedni rok obrotowy, a uniemożliwia wypłatę zaliczki na poczet dywidendy pomimo wypracowania przez spółkę nowych środków w okresie od zakończenia poprzedniego roku obrotowego, jeśli sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazało stratę.

Publikacja: 07.04.2022 17:25

Ograniczenia w wypłacie zaliczki na poczet dywidendy krępują obrót gospodarczy

Foto: AdobeStock

Prawo do udziału w zysku spółki stanowi jedno z najważniejszych uprawnień członkowskich akcjonariuszy spółki akcyjnej. W praktyce obrotu gospodarczego niejednokrotnie zdarza się jednak, że prawo to jest niemożliwe do wykonania w terminie satysfakcjonującym dla akcjonariuszy. Dzieje się tak ze względu na daleko idące ograniczenia wypłacania środków akcjonariuszom ustanawiane przez kodeks spółek handlowych („KSH”). Celem tych ograniczeń jest ochrona kapitału zakładowego (funduszy wkładowych) spółki, a tym samym realizacja normy art. 344 § 1 KSH zakazującej zwracania akcjonariuszom wpłat z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez KSH, która ma na celu ochronę wierzycieli i akcjonariuszy mniejszościowych spółki, a w szerszej perspektywie – zapewnienie bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego. Czy jednak ograniczenia te faktycznie spełniają swoją rolę, a w konsekwencji – czy rzeczywiście są uzasadnione?

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia