Dematerializacja akcji prostej spółki akcyjnej

Przeznaczenie prostej spółki akcyjnej dla startupów i venture capital, gdzie innowacje i wiedza dominują nad klasycznym majątkiem spółki, przesądziło o niematerialnej formie jej akcji. Na jakie rozwiązania zdecydował się ustawodawca przy dematerializacji akcji tej spółki i jak to wygląda na tle niepublicznej spółki akcyjnej?

Publikacja: 28.04.2022 21:45

Dematerializacja akcji prostej spółki akcyjnej

Foto: Adobe Stock

1 lipca 2021 r. w życie weszły przepisy wprowadzające do polskiego porządku prawnego nową spółkę kapitałową – prostą spółkę akcyjną (P.S.A.). Przepisy dotyczące P.S.A. należy jednak rozpatrywać szerzej, w szczególności w kontekście uprzedniej nowelizacji kodeksu spółek handlowych (KSH) i przepisów wprowadzających powszechną i obligatoryjną dematerializację akcji spółek akcyjnych (S.A.), zarówno publicznych, jak i niepublicznych, komandytowo-akcyjnych, a także spółek europejskich z siedzibą na terenie RP. Niniejszy artykuł ma na celu zwięzłe przedstawienie zagadnienia dematerializacji akcji w P.S.A., także na kanwie rozwiązań wykorzystywanych w niepublicznej S.A.

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Jak uniknąć pułapek podczas składania wniosków o finansowanie?
Biznes
Lokal zniszczyła powódź. Co z umową najmu?
Biznes
Leasing pojazdu przy zakończeniu działalności gospodarczej
Biznes
Psychologia przyda się w biznesie
Biznes
Dlaczego nie należy się obawiać sygnalistów?