Aktualizacja: 16.10.2024 05:38 Publikacja: 28.04.2022 21:45
Foto: Adobe Stock
1 lipca 2021 r. w życie weszły przepisy wprowadzające do polskiego porządku prawnego nową spółkę kapitałową – prostą spółkę akcyjną (P.S.A.). Przepisy dotyczące P.S.A. należy jednak rozpatrywać szerzej, w szczególności w kontekście uprzedniej nowelizacji kodeksu spółek handlowych (KSH) i przepisów wprowadzających powszechną i obligatoryjną dematerializację akcji spółek akcyjnych (S.A.), zarówno publicznych, jak i niepublicznych, komandytowo-akcyjnych, a także spółek europejskich z siedzibą na terenie RP. Niniejszy artykuł ma na celu zwięzłe przedstawienie zagadnienia dematerializacji akcji w P.S.A., także na kanwie rozwiązań wykorzystywanych w niepublicznej S.A.
W świecie dotacji, gdzie konkurencja jest bardzo duża, a procedury aplikacyjne skomplikowane, łatwo popełnić błąd, który może kosztować nas nie tylko utratę szansy na finansowanie projektu, ale także czas i nerwy. Jak temu zapobiec?
To zapisy umowy najmu przesądzą, czy na skutek uszkodzeń spowodowanych powodzią najem wygasł, czy też najemca może żądać obniżenia czynszu lub innych opłat. I jakie są w takiej sytuacji obowiązki wynajmującego.
Przedsiębiorcy, którzy decydują się nabyć samochód osobowy, chętnie sięgają po leasing operacyjny. Niestety, życie potrafi zweryfikować plany i przedsiębiorca może stanąć przed koniecznością zamknięcia biznesu. Co zrobić z trwającą umową leasingu?
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na studia, na których pozna tajniki ludzkiej psychiki.
25 września 2024 r. weszła w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Na przedsiębiorców nakłada ona obowiązek ustanowienia systemu zgłaszania naruszeń w organizacji. Jakie mogą być z tego korzyści?
Nowy cykl publikacji dodatku "Administracja & orzecznictwo" pozwoli przybliżyć zasady funkcjonowania spółek komunalnych.
Zadłużenie państwa nadal rośnie bardzo szybko, a deficyt jest rekordowo wysoki. Nie udało się przywrócić przejrzystości w finansach publicznych. Na plus można za to zaliczyć powściągliwość w realizacji najbardziej kosztownych obietnic wyborczych.
Polscy kredytodawcy nie odstają od światowej czołówki pod względem cyfrowej oferty i zadowolenia z niej użytkowników - wynika z najnowszego raportu Deloitte.
Rząd podejmuje jakieś działania naprawcze w finansach publicznych, choć moim zdaniem ten wysiłek mógłby być większy – ocenia prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Na bardzo silnie konkurencyjnym rynku naszych południowych sąsiadów mBank zbudował swoją pozycję od zera. Stał się liderem w obszarze płatności mobilnych i w tym upatruje swoich przewag.
4 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie kontrowersyjnego francuskiego dekretu z 2022 roku, który zakazywał korzystania z takich nazw, jak stek czy szynka, przez produkty spożywcze pochodzenia roślinnego.
W świecie dotacji, gdzie konkurencja jest bardzo duża, a procedury aplikacyjne skomplikowane, łatwo popełnić błąd, który może kosztować nas nie tylko utratę szansy na finansowanie projektu, ale także czas i nerwy. Jak temu zapobiec?
Interes w przeglądaniu akt sprawy dłużnika mają nie tylko wierzyciele. Uzyskaniem dostępu do akt może być zainteresowana np. osoba, której prawo lub rzecz zostało błędnie zakwalifikowane jako składnik majątku upadłego.
Firmy w Polsce muszą dostosować się do wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem i sztuczną inteligencją. Właśnie nadchodzą sądne dni – resort cyfryzacji przedstawi projekt ustawy o systemach AI, w życie wchodzą też przepisy dyrektywy NIS 2.
PKP InterCity chce zamówić nawet 72 piętrowe pociągi, a rząd myśli o zakupie hiszpańskiego producenta ekspresów Talgo, z którym już zdążyła umówić się Pesa.
Polska godnie pochowała żołnierzy Wermachtu. Opiekujemy się też sumiennie setkami grobów żołnierzy sowieckich, także z formacji NKWD. Nie dotyczy to jednak grobów Ukraińców. Jak to nazwać?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA oskarżają Rosję o próbę wpłynięcia na wyniki wyborów w Mołdawii.
Góra urodziła mysz – można by podsumować prezentację „strategii” migracyjnej rządu podczas sobotniej Rady Krajowej Koalicji Obywatelskiej. Nie tyle była to bowiem „strategia”, co zbiór ogólnie słusznych frazesów.
W tym tygodniu ok. 1,4 mln młodych obywateli Korei Północnej, w tym studentów i przedstawicieli organizacji młodzieżowych, zgłosiło gotowość wstąpienia lub powrotu do armii - podaje północnokoreańska agencja KCNA.
Odpowiedzi kilkudziesięciu analityków i zarządzających oraz ponad setki inwestorów indywidualnych napawają optymizmem.
W „Napadzie” Michała Gazdy, reżysera „Znachora”, kreację tworzy Olaf Lubaszenko jako niezweryfikowany milicjant po transformacji szukający zbrodniarzy, którzy napadli na bank. Film na Netfliksie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas