Aktualizacja: 20.01.2025 23:16 Publikacja: 12.05.2022 20:54
Foto: Adobe Stock
Ogólny kierunek transformacji cyfrowej sektora publicznego konkretyzuje się w poszczególnych działaniach państwa mających na celu modernizację i usprawnienie dotychczasowych metod jego działania. Coraz częściej cyfrowe przeobrażenie obejmuje nie tylko poszczególne elementy, ale całe procedury z wykorzystaniem których państwo realizuje swoje zadania. Na naszych oczach również sprawowanie wymiaru sprawiedliwości stopniowo przenosi się do cyfrowej rzeczywistości. Niekiedy jej obecność jest niejako pomocnicza (np. doręczenia pism za pośrednictwem Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych). Czy jednak może być tak, że system teleinformatyczny będzie obsługiwał całe postępowanie sądowe? Po wejściu w życie szeregu zmian w prawie, od 1 grudnia 2021 r. tak właśnie stało się z postępowaniami upadłościowymi i restrukturyzacyjnymi. Obecnie, poza nielicznymi wyjątkami, całe postępowanie obsługiwane jest przez system teleinformatyczny – Krajowy Rejestr Zadłużonych („KRZ”). Co to oznacza w praktyce? Wnoszenie i doręczanie pism oraz dokumentów przez system teleinformatyczny, możliwość wglądu w akta sprawy online, a także katalog formularzy, które z założenia mają ułatwić sporządzanie pism w poszczególnych postępowaniach. Wprawdzie obecne działanie systemu pozostawia wiele do życzenia, co w niektórych przypadkach przybiera postać rażących błędów uniemożliwiających prawidłowe korzystanie z KRZ, niemniej trzeba przyznać, że kolejne modyfikacje systemu usprawniają jego działanie, a w dłuższym horyzoncie czasowym transformacja cyfrowa może przyczynić się do przyspieszenia prowadzenia postępowań sądowych oraz ułatwienia poruszania się w sformalizowanych postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Przedstawmy zatem w pytaniach i odpowiedziach najważniejsze zagadnienia dotyczące Krajowego Rejestru Zadłużonych.
Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Wzrasta znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Dla przedsiębiorców wspierających działania w tym obszarze w polskim prawie przewidziano ulgę sponsoringową.
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej, jeżeli od 2025 r. chcą zrezygnować z tej formy opodatkowania, mogą to uczynić jedynie do 20 stycznia br.
Zainicjowane w minionym roku zmiany w prawie własności intelektualnej mają istotny wpływ na funkcjonowanie twórców, przedsiębiorców oraz użytkowników technologii cyfrowych. W 2025 roku reforma prawa własności intelektualnej będzie kontynuowana.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Skarbówka potwierdza, że przedsiębiorca prowadzący działalność w domu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na jego nabycie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Kierując ustawę budżetową do TK, prezydent zastawił na sędziów Trybunału Konstytucyjnego pułapkę. Bo kto przy zdrowych zmysłach dobrowolnie zrezygnuje z ponad 400 tys. złotych?
Fiskus potwierdza, że sprzedaż składników majątku przez fundatora lub beneficjenta na rzecz fundacji rodzinnej, która odbędzie się na warunkach rynkowych, nie będzie traktowana jako „ukryty zysk”.
W ostatnich latach fiskus wykazuje duże zainteresowanie nabywanymi przez podatników usługami niematerialnymi takimi jak usługi wsparcia czy doradcze. Dlatego warto przeanalizować, czy wynagrodzenie za nie zostało ustalone na zasadach rynkowych.
Żaden kupiec nie zgłosił się na licytację akcji Manufaktury Piwa Wódki i Piwa, zorganizowaną przez komornika z Lublina, dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Lawinowo przybywa wierzycieli zgłaszających się do syndyka. To już ponad 1000 osób.
Dostęp do gotówki staje się coraz trudniejszy: znikają okienka kasowe, za wypłatę z bankomatu często trzeba płacić. Banki odpowiadają, że idą z duchem czasu, bo Polacy wolą płatności kartą czy mobilne. A obsługa gotówki też sporo kosztuje.
Jeśli pracownik jedzie służbowo taksówką i dostanie od pracodawcy zwrot wydatków, to nic na tym nie zarabia. Nie można więc naliczać mu przychodu i potrącać podatku.
Przypominamy kadrze zarządzającej, że jednym z warunków mówienia o przestępstwie w ogóle jest niezgodność zachowania sprawcy ze społecznie wypracowanymi regułami ostrożności - piszą adwokaci Konrad Burdziak i Piotr Regulski.
Obowiązki wynikające wprost z rozporządzenia DORA będą obowiązywać, tylko nie wiadomo, czy będą egzekwowane. KNF wskazuje, że podmioty objęte rozporządzeniem mają być gotowe do stosowania DORA na 17 stycznia – mówi Natalia Kotłowska-Wochna, radca prawny z Kochański & Partners.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas