Problemy ze stosowaniem taryfikatora korekt finansowych

Stworzony przez Komisję Europejską system korekt finansowych w dziedzinie zamówień podlega ciągłym aktualizacjom, także w trakcie realizacji projektów. Zmiany dotyczą opisu naruszeń jak i stawek procentowych korekt. Czy kolejne wersje taryfikatora mogą być stosowane z mocą wsteczną?

Publikacja: 28.07.2022 17:26

Problemy ze stosowaniem taryfikatora korekt finansowych

Foto: Adobe Stock

Sprawy objęte dofinansowaniem z środków unijnych podlegają regułom prawa cywilnego oraz prawa administracyjnego. W obu wskazanych systemach obowiązuje generalna zasada niedziałania prawa wstecz [łac. lex retro non agit], wywodzona z zasady demokratycznego państwa prawnego (art. 2 Konstytucji RP). Art. 3 kodeksu cywilnego stanowi, że ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia lub celu. Wyjątki od zasady niedziałania prawa wstecz są możliwe w tych przypadkach, gdy nowelizacja wprost przewiduje taki zapis, bądź gdy powyższe jednoznacznie wynika z jej celu. Wymaga tego ochrona bezpieczeństwa prawnego oraz zaufania podmiotów prawa do państwa, co m.in. nakazuje, aby ustalone już prawa i obowiązki tych podmiotów nie ulegały zmianom, zwłaszcza zmianom niekorzystnym. Chodzi zatem o takie stanowienie i stosowanie prawa, by nie stawało się ono swoistą pułapką dla obywatela i aby mógł on układać swoje sprawy w zaufaniu, iż nie naraża się na prawne skutki, których nie mógł przewidzieć w momencie podejmowania decyzji i działań oraz w przekonaniu, iż jego działania podejmowane zgodnie z obowiązującym prawem będą także w przyszłości uznawane przez porządek prawny (por. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 15 września 1998 r., K 10/98, OTK 1998/5/64).

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo