Jak miarkowana jest kara umowna?

Zastrzeżenie w umowie kary umownej w określonej wysokości nie oznacza, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi w każdym przypadku przez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości przewidzianej w umowie. Kwota ta może zostać zmniejszona, gdy spełnione zostaną określone przesłanki.

Publikacja: 29.09.2022 22:00

Jak miarkowana jest kara umowna?

Foto: Adobe Stock

Kara umowna jest zastrzeżeniem umownym, które strony mogą umieścić w umowie według swego uznania. Miarkowanie kary umownej umożliwia obniżenie jej wysokości ustalonej przez strony w umowie. Podstawę miarkowania kary umownej stanowi art. 484 § 2 kodeksu cywilnego (KC). Przewiduje on, że dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej jeżeli zobowiązanie zostało w znacznej części wykonane, a także w wypadku, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana. Celem miarkowania kary umownej jest bowiem to, by nie prowadziła ona do wzbogacenia wierzyciela.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Odpowiedzialność za błędy techniczne przy usługach e-zdrowia
Biznes
Zarządzanie fundacją rodzinną na podstawie kontraktu menedżerskiego
Biznes
20 mln zł na rozpoczęcie sprzedaży nowoczesnych towarów lub usług przez startupy
Biznes
Obowiązki spółki związane z jej przekształceniem do innej formy prawnej
Biznes
Ulga na darowiznę na związek emerytów