Jakie prawa ma twórca po wniesieniu aportu do spółki?

Gdy aport w formie autorskich praw majątkowych do spółki wniósł tylko jeden ze wspólników, a udziałowców jest kilku, twórca-wspólnik może domagać się zmiany zasad wykorzystania tych praw i zwiększenia jego udziału w zyskach.

Publikacja: 27.10.2022 22:00

Jakie prawa ma twórca po wniesieniu aportu do spółki?

Foto: Adobe Stock

W niesienie autorskich praw majątkowych do spółki jako wkładu niepieniężnego (aportu) to rozwiązanie coraz powszechniej stosowane w obrocie gospodarczym. Szczególnie wykorzystywane jest przez rozwijające się startupy, których początkiem było opracowanie jakiegoś utworu, będącego podstawą prowadzonego biznesu. Ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej jako: „PrAut”) przewiduje dla twórców szereg uprawnień związanych z przejściem autorskich praw majątkowych. Uprawnienia te mogą być wykorzystywane przez twórcę-wspólnika celem ingerencji w działania spółki lub w jej strukturę. Funkcjonowanie zatem w spółce, w której część majątku stanowią wniesione autorskie prawa majątkowe, wymaga przygotowania się na ryzyko związane z realizacją swoich praw przez twórcę utworu stanowiącego aport do spółki.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm