Każdy może mieć swój wzór przemysłowy – tylko po co?

Nie każde uzyskane prawo ma tę samą siłę oddziaływania rynkowego. Zastanówmy się, czy pozostanie w mocy w razie jego kwestionowania?

Publikacja: 06.12.2022 12:17

Każdy może mieć swój wzór przemysłowy – tylko po co?

Foto: Adobe Stock

Wzór przemysłowy jest pojęciem, które w odbiorze wielu osób nie wskazuje, co tak naprawdę podlega ochronie tym prawem. Warto zatem podkreślić, że prawo to służy do ochrony twórczości w zakresie przedmiotów użytkowych, takich jak m.in. meble, samochody, lampy i inne, jest także wykorzystywany do zabezpieczenia wyłączności względem grafik, deseni, projektów stron internetowych, ikon komputerowych lub wykorzystywanych w aplikacjach mobilnych, a także do równoległej ochrony logo (które z reguły jest także znakiem towarowym, a także utworem w rozumieniu prawa autorskiego). W każdym przypadku chronimy zewnętrzną postać produktu (design) – to, jak on wygląda. Niekiedy wykorzystuje się wzory przemysłowe do ochrony całych wystrojów czy układów wnętrz, a nawet interfejsów programów komputerowych.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia