Aktualizacja: 18.11.2024 07:43 Publikacja: 03.01.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
13 października 2022 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) wprowadzająca regulację dotyczącą grupy spółek. Ten zestaw przepisów nazywany jest powszechnie prawem holdingowym – skupia się ono na relacji pomiędzy spółką dominującą i spółką zależną. Nowelizacja k.s.h. wprowadziła możliwość wpisania do rejestru przedsiębiorców dla spółki dominującej i zależnej informacji, że tworzą one grupę spółek, posiadającą zdefiniowany wspólny interes. Zarządy spółki dominującej i zależnej obowiązane są prowadzić sprawy spółki w taki sposób, by realizować nie tylko interes samej spółki, ale również interes grupy spółek (art. 211 § 1 k.s.h.).
Black Friday, to święto kupujących i handlowców. Nie zwalnia ono sprzedających ze stosowania prawa.
Zbliża się Black Friday, czyli święto wyprzedaży. Jak oznaczyć promocje, by nie naruszyć zasad wprowadzonych dyrektywą Omnibus i nie narazić się na wysokie kary?
Prawie każdy przedsiębiorca mierzył się z wdrożeniem systemu informatycznego, a tym samym z umową wdrożeniową. Odpowiednie jej skonstruowanie jest jednym z czynników, od których zależy powodzenie adaptacji.
Sprawy sądowe przedsiębiorców trwają o wiele za długo. W szczególności w sądach zlokalizowanych w większych miastach czas rozpoznania sprawy liczony jest w latach. Z punktu widzenia prowadzącego biznes fakt ten jest nie do zaakceptowania.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do firm może popłynąć 40 mln zł na inwestycje przybliżające ich do modelu gospodarki zamkniętej.
Bankowiec Piotr Karnkowski i znany w branży energetycznej prawnik Jerzy Kurella wygrali w konkursach na nowych członków zarządu LOTu. Obaj będą wiceprezesami polskiego przewoźnika.
Fundusze, które posiadają akcje paliwowego giganta, złożyły wniosek o wpisanie zmian w jego radzie nadzorczej do porządku obrad walnego 2 grudnia.
W celu zapobiegania konfliktowi interesów oraz zapewnienia uczciwości w wykonywaniu funkcji publicznych ustawa antykorupcyjna zakazuje osobom pełniącym określone funkcje publiczne prowadzenia różnego rodzaju działalności gospodarczej.
Wprowadzenie regulaminu zarządu pozwala na jednoznaczne określenie zasad jego działania, sposobu zwoływania posiedzeń i podejmowania uchwał oraz dokumentowania tych czynności.
Jeżeli walne zgromadzenie spółki akcyjnej wyda zarządowi wiążące polecenie dotyczące prowadzenia spraw spółki, to jest ono dotknięte sankcją nieważności.
W wyniku zmiany przepisów rada nadzorcza w spółce komunalnej uzyskała bardzo skuteczne narzędzie do realizowania swoich zadań.
Jak Martin Luther King „I have a dream…” o procesie powoływania władz spółek Skarbu Państwa mówi prof. dr hab. Jan Szambelańczyk z Uniwersytetu WSB-Merito w Poznaniu, lider Akademii Corporate Governance przy Europejskim Kongresie Finansowym.
100 mld zł przez 5 lat, a od od 2035 roku 5 proc. PKB kosztować ma cyfrowe państwo - zaproponował dziś wicepremier Krzysztof Gawkowski. Ruszają konsultacje projektu strategii cyfryzacji dla Polski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas