Self-cleaning w zamówieniach publicznych

Czy wykonawca musi poinformować zamawiającego o okolicznościach, które jego zdaniem mogą mieć wpływ na ocenę jego wiarygodności i rzetelności? Czy działania naprawcze podjęte „z ostrożności" są z założenia nieskuteczne? – na te m.in. pytania odpowiadają dr Aleksandra Sołtysińska i radca prawny Aldona Kowalczyk.

Publikacja: 10.12.2020 16:15

Zamówienia publiczne

Zamówienia publiczne

Foto: Adobe Stock

Ostatnio do Krajowej Izby Odwoławczej trafia coraz więcej spraw dotyczących wykluczania wykonawców z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, a także podjętych przez wykonawców czynności w ramach self-cleaning. Instytucja ta, implementowana z dyrektyw unijnych w sprawie zamówień publicznych do polskiej ustawy - Prawo zamówień publicznych (Pzp), przyznaje wykonawcom ubiegającym się o zamówienie publiczne prawo do przedstawienia dowodów na to, że zastosowali z własnej inicjatywy środki naprawcze, które świadczą o ich wiarygodności i rzetelności, pomimo zaistnienia jednej z podstaw wykluczenia z przetargu.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm