Aktualizacja: 03.10.2024 23:02 Publikacja: 31.01.2023 10:12
Foto: Adobe Stock
Niedawne uchwalenie nowelizacji kodeksu pracy, wprowadzającej na stałe model pracy zdalnej, zbiegło się w czasie z wejściem w życie tzw. dyrektywy NIS2 określającej prawa i obowiązki w zakresie cyberbezpieczeństwa podmiotów zobowiązanych. Okoliczności te podkreślają, jak aktualną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa, w szczególności w zakładach pracy.
Jak zatem bezpiecznie zarządzić zagadnieniem potencjalnego cyberataku w zakładzie? Jaka jest rola stron stosunku pracy w zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa technologicznego w zakładzie pracy? Postaramy się wyjaśnić.
Przedsiębiorcy komunikacji elektronicznej oraz podmioty z nimi współpracujące będą obowiązane do zachowania tajemnicy komunikacji elektronicznej, a także do zachowania należytej staranności przy zabezpieczaniu urządzeń telekomunikacyjnych. Przepisy zaczną obowiązywać już w listopadzie.
Kodeks spółek handlowych przewiduje kilka sytuacji, w których konieczne jest podjęcie uchwały przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o., np. gdy nabywana jest zorganizowana część przedsiębiorstwa albo nieruchomość, o ile umowa spółki nie stanowi inaczej. Uchwała może jednak zostać uchylona przez sąd.
Ochronie tzw. ogólnych interesów konsumentów będą mogły służyć powództwa przedstawicielskie wnoszone do sądów powszechnych przez podmioty prywatne, czyli organizacje konsumenckie uprzednio wpisane przez prezesa UOKiK do jawnego rejestru.
Fiskus potwierdził, że fundacja rodzinna nie musi płacić podatku od darowizny pakietu kontrolnego akcji w spółce.
Sprzedający, korzystając z formuły FOB – Free On Board, nie tylko musi dostarczyć towar do wyznaczonego portu załadunku, ale także zadbać o to, aby bezpiecznie znalazł się on na pokładzie statku.
Polska musi pilnie znowelizować ustawę o cyberbezpieczeństwie. Jeśli zrobi to według przygotowanego przez resort cyfryzacji projektu, do systemu prawnego zostaną wprowadzone rozwiązania korupcjogenne, które w najmniejszej mierze nie podniosą poziomu bezpieczeństwa kraju – ostrzegają eksperci.
Autonomiczne samochody są coraz bliżej, nowe rozwiązania wprowadzają koncerny w modelach osobowych, jednak przeszkód nadal nie brakuje.
Oszuści w natarciu – jak ostrzega znana firma kurierska, pojawiła się kampania tzw. phishingowa, w której wykorzystując markę InPost, przestępcy próbują wykraść dane osobowe i informacje z kart płatniczych użytkowników.
Polskie firmy coraz częściej padają ofiarą cyberataków. Najsłabszym elementem systemu są zwykle ludzie, dlatego warto przede wszystkim inwestować w szkolenie pracowników z tego zakresu, tak aby wiedzieli jak reagować w razie takiego incydentu.
Przedsiębiorcy komunikacji elektronicznej oraz podmioty z nimi współpracujące będą obowiązane do zachowania tajemnicy komunikacji elektronicznej, a także do zachowania należytej staranności przy zabezpieczaniu urządzeń telekomunikacyjnych. Przepisy zaczną obowiązywać już w listopadzie.
Otrzymaliśmy informację o naruszeniu danych osobowych w wyniku ataku hakerskiego. Atakujący uzyskali dostęp do plików z danymi naszych klientów - przekazała sieć Ochnik.
17 września doszło do skoordynowanego ataku na członków Hezbollahu działających na terenie Libanu. Jak podają media, wybuchły pagery, z których korzystali członkowie i sympatycy organizacji. Czym są i jak działają te urządzenia?
Oszustwa internetowe są ścigane z urzędu. Ukaranie sprawców nie jest uzależnione od woli pokrzywdzonego. Zablokowanie podejrzanej transakcji nie wyklucza też odpowiedzialności karnej cyberprzestępców. Mogą oni odpowiedzieć za usiłowanie popełnienia przestępstwa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Kolejną noc z rzędu rosyjskie drony-kamikadze atakowały Kijów i obwód kijowski.
Ukraińska strona sugeruje, że w przyszłym roku może odblokować ekshumacje ofiar zbrodni wołyńskiej. Zarówno krewni zamordowanych przez UPA, jak i polski IPN domagają się od Ukrainy konkretnych decyzji.
Legia pokonała przy Łazienkowskiej Betis Sewilla 1:0 i znacznie zwiększyła swoje szanse na awans do kolejnej fazy Ligi Konferencji Europy.
Prawie dwa miesiące temu CNN zwróciło się do wydawcy książki Melanii Trump z prośbą o wywiad z byłą pierwszą damą USA. Po kilku wymianach zdań na temat możliwego wywiadu, wydawca wysłał nietypowe żądanie: wywiad miałby kosztować 250 000 dolarów - informuje CNN.
Pracujemy nad całym pakietem rozwiązań wsparcia budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Wiemy, że ceny mieszkań są wysokie, a dostępność jest mocno ograniczona, co jest pokłosiem wysokich stóp procentowych – powiedział minister finansów Andrzej Domański na antenie RMF FM.
Warszawska prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy w sprawie Łukasza Ż., podejrzanego w sprawie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło 15 września br. Prokuratura informuje też, że na obecnym etapie status podejrzanego w tej sprawie ma jeszcze 5 innych osób.
W sobotę, 5 października rozpocznie się proces zmian w Nowej Lewicy. Za rok o tej porze pod względem wewnętrznym to będzie zupełnie inna partia. Czy to pomoże formacji Czarzastego i Biedronia?
"Trybunał Konstytucyjny postanowił o zabezpieczeniu w sprawie możliwości pociągnięcia Przewodniczącego KRRiT do odpowiedzialności przez Trybunałem Stanu" - poinformował poseł PiS Krzysztof Szczucki.
Idąc śladem słynnych teatrów, Opera Wrocławska postanowiła swój spektakl pokazać na ekranach kinowych. Atutem dla widzów jest gwiazdorska obsada „Toski”: wystąpią Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna.
Podczas przesłuchania przed prokuratorem Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sebastian M. nie przyznał się do spowodowania wypadku na A1 we wrześniu 2023 r. - informuje Prokuratura Krajowa.
Pierwszy od blisko półwiecza strajk dokerów na wschodnim wybrzeżu USA odczują także polscy klienci. Waszyngton ostrzega armatorów aby nie podnosili cen usług.
Utrzymujące się napięcie geopolityczne nie zachęca do podejmowania ryzyka.
– W tej chwili wydaje się, że stopy procentowe będziemy ewentualnie obniżać po marcu, w drugim kwartale 2025 r. – ocenił prezes NBP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji.
Z liberałami oczywiście wiele spraw, które interesują lewicę, można załatwić. Albo tak nam się wydaje, że można załatwić, bo też widzimy, że żadnych efektów w tych tematach od wielu miesięcy nie ma – mówi Paulina Matysiak w podcaście „Rzecz w tym”.
Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży jest celem zbiórki baterii w Białymstoku. Specjalne zbiórki prowadzone są także przez inne samorządy.
Złoty od rana traci dziś na wartości. Dolar wybija się ponad 3,90 zł, a euro jest najdroższe od dwóch miesięcy.
Studio BADI BADI jest autorem oryginalnego intro do wyczekiwanej w świecie gameingu gry „Frostpunk 2”, wyprodukowanej przez uznaną globalnie firmę 11 bit studios. Mroczna, minimalistyczna animacja, oddająca surowy klimat postapokaliptycznego świata, już zdobywa uznanie wśród graczy i krytyków branżowych.
Klientka banku, która podała fałszywemu konsultantowi swój PESEL i straciła oszczędności, nie odzyska ukradzionych pieniędzy. Sąd Rejonowy w Gdyni uznał, że klienci nie mogą "rozdawać" swoich danych, a kiedy zostaną oszukani - żądać od banków zwrotów.
Poważna awaria komunikatora internetowego Telegram w Rosji. To druga taka sytuacja w ciągu ostatnich trzech dni. Telegram prawdopodobnie zaatakowali hakerzy.
Książka "Welcome to Sex!" znalazła się na liście nominacji do prestiżowej nagrody literackiej premiera Australii. Ten fakt wzbudził skrajne emocje. Jedni uznali ją za ważne narzędzie edukacyjne, inni — za zbyt śmiałą publikację, nieodpowiednią dla młodych odbiorców. Skąd te kontrowersje?
Polska domaga się od władz niemieckich zwrotu kilkudziesięciu dokumentów zrabowanych w czasie wojny. Wśród nich jest oryginał traktatu pokojowego zawartego w 1422 r. pomiędzy Polską, Litwą i zakonem krzyżackim. Będzie przełom?
Polska musi pilnie znowelizować ustawę o cyberbezpieczeństwie. Jeśli zrobi to według przygotowanego przez resort cyfryzacji projektu, do systemu prawnego zostaną wprowadzone rozwiązania korupcjogenne, które w najmniejszej mierze nie podniosą poziomu bezpieczeństwa kraju – ostrzegają eksperci.
Dane z polskiej gospodarki za wrzesień wskażą na spadek zatrudnienia i tylko łagodne ożywienie konsumpcyjne – oceniają ekonomiści w naszej ankiecie.
Mieszkańcy Katowic szykują się na coraz większy drogowy koszmar. Nie tylko ci zmotoryzowani – już za kilka dni także pasażerowie autobusów utkną na dobre w drogowych korkach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas