Aktualizacja: 18.04.2025 03:47 Publikacja: 03.03.2023 02:00
Foto: AdobeStock
28 kwietnia 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy prawo budowlane, nakładająca na właścicieli nieruchomości dodatkowe obowiązki i koszty związane z uzyskaniem tzw. paszportu energetycznego, który stanie się niezbędnym elementem przy sprzedaży lub wynajmie lokali. Określi on stan techniczny obiektu oraz jego zapotrzebowanie energetyczne.
Głównym celem nowelizacji jest bowiem dbałość o interesy potencjalnych nabywców bądź najemców oraz projektowanie budynków o jak najwyższych parametrach oraz stosowanie rozwiązań technicznych i lepszej jakości materiałów pozwalających oszczędzać energię i ciepło. W konsekwencji powinno przyczynić się to do znaczących oszczędności zużycia energii, zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków, a także oszczędności odczuwalnych przez samych konsumentów. Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy prawo budowlane w istocie jest realizacją szeroko rozumianej polityki Unii Europejskiej w sprawie efektywności energetycznej budynków.
Nawet śmierć dłużnika nie przekreśla możliwości odzyskania należności. Wierzyciel musi jednak podjąć wymagane pr...
Dostępność cyfrowa przestaje być domeną sektora usług świadczonych przez instytucje publiczne. Od 28 czerwca 202...
Komisja Europejska przedstawiła pakiet „Omnibus”, dotyczący regulacji zrównoważonego rozwoju (CSRD). Jego nadrzę...
Prawo, by mogło zostać wniesione do spółki z o.o. jako aport, musi mieć majątkowy charakter oraz wymierną wartoś...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Postępowanie arbitrażowe znacznie przyspiesza rozwiązanie sporu. Sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie spór dotyczy...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas