Aktualizacja: 17.03.2025 23:06 Publikacja: 14.03.2023 12:37
Foto: Adobe Stock
W praktyce gospodarczej niekiedy powstaje pytanie, co w sytuacji, gdy zastawnika bądź hipotekariusza, będącego zarazem wierzycielem upadłego, spłaci osoba trzecia ponosząca odpowiedzialność cywilną wyłącznie z rzeczy, której jest właścicielem? Dzieje się tak np. dlatego, że na należących do osoby trzeciej składnikach majątku może zostać ustanowiony zastaw bądź hipoteka na zabezpieczenie cudzej wierzytelności.
Jeżeli w takiej sytuacji osoba trzecia spłaci dług upadłego, to znajdzie wówczas zastosowanie regulacja ogólna z art. 518 § 1 pkt 1 k.c. (tzw. subrogacja, podstawienie, cesja ustawowa, cessio legis). Zgodnie z tym przepisem osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty, jeżeli płaci cudzy dług, za który jest odpowiedzialna osobiście albo pewnymi przedmiotami majątkowymi. Podstawową przesłanką subrogacji jest spłata przez osobę trzecią cudzego dług, a nie długu własnego. Podstawienie opisane w art. 518 § 1 pkt 1 k.c., a innymi słowy „zamiana” osoby wierzyciela, następuje z mocy samego prawa. Działa na zasadzie automatyzmu prawnego.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Liderzy 25 państw europejskich debatowali nad zawieszeniem broni na Ukrainie. Wielka Brytania zapowiada możliwość wysłania wojsk do tego kraju. Tymczasem Donald Trump planuje rozmowę z Władimirem Putinem, licząc na zakończenie wojny w ciągu kilku tygodni. Unia Europejska pracuje nad przekazaniem 40 miliardów euro na pomoc militarną dla Kijowa.
Posiadanie zadłużenia w ZUS lub w urzędzie skarbowym może mieć poważne konsekwencje. Warto więc regularnie monitorować stan swoich kont w tych instytucjach. Wyjaśniamy, jak sprawdzić zadłużenie w ZUS i w urzędzie skarbowym.
Późna Wielkanoc powoduje, że w tym roku nadarza się wyjątkowa okazja połączenia świąt i majówki. Oba terminy oddziela raptem 4 dni. Jeśli połączymy oba święta, wyjazd może okazać się wyjątkowo tani.
Rosyjski regulator rynku lotniczego Rosawiacja domaga się zniesienia przepisów ograniczających działalność przewoźników z tego kraju. Uważa, że „czerwona flaga”, jaką jest oznaczony ten kraj nie ma uzasadnienia.
Zdaniem rosyjskiego niezależnego portalu Verstka, AirBaltic przynajmniej 28 razy próbował kupić rosyjskie paliwo między lutym 2022 a marcem 2024. Jeśli to prawda, to większość z tych zakupów złamałyby antyrosyjskie sankcje.
Wysiłki dotyczące uproszczenia prawa i wykluczenia absurdów mogą mieć ograniczony zakres bez usprawnienia sądownictwa
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas