Aktualizacja: 23.01.2025 03:58 Publikacja: 20.06.2023 08:44
Foto: Adobe Stock
Trwają prace nad nowelizacją ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (DzU z 2022 r., poz. 1467, też: „k.s.h.”). Ma być implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121 z 27 listopada 2019 r. zmieniającą dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek, oraz 2019/1151 z 20 czerwca 2019 r. zmieniającą dyrektywę 2017/1132 w odniesieniu do stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek (dalej: „nowelizacja”).
Proponowane w projekcie zmiany stanowią etap implementacji tzw. pakietu prawa spółek, który w istotnym stopniu wpłynie na przeprowadzane procesy reorganizacyjne i transakcyjne, celem realizacji unijnej swobody przedsiębiorczości i w konsekwencji uniemożliwiania jej ograniczania rozbieżnościami prawnymi w poszczególnych państwach członkowskich, która to potrzeba została też wyrażona w wyroku TSUE, C-106/16 w sprawie Polbud.
Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Wzrasta znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Dla przedsiębiorców wspierających działania w tym obszarze w polskim prawie przewidziano ulgę sponsoringową.
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej, jeżeli od 2025 r. chcą zrezygnować z tej formy opodatkowania, mogą to uczynić jedynie do 20 stycznia br.
Zainicjowane w minionym roku zmiany w prawie własności intelektualnej mają istotny wpływ na funkcjonowanie twórców, przedsiębiorców oraz użytkowników technologii cyfrowych. W 2025 roku reforma prawa własności intelektualnej będzie kontynuowana.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Skarbówka potwierdza, że przedsiębiorca prowadzący działalność w domu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na jego nabycie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Kryzys polityczny nie zaszkodził Francji w turystyce, bo dzięki olimpiadzie ten kraj odwiedziło 100 mln gości, którzy zostawili 71 mld euro. A ten rok zapowiada się jeszcze lepiej.
Jest środa, 22 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się raportowi EY, który ujawnia, że globalne korporacje ignorują zmiany klimatyczne, analizujemy pierwsze podwyżki cen aut spalinowych związane z nowymi regulacjami Unii Europejskiej, a także sprawdzamy, dlaczego Chiny ograniczają handel z Rosją.
Spółka traci prawo do estońskiego CIT, jeśli jej księgi rachunkowe są niewiarygodne. Pomyłki, które da się naprawić, nie dyskwalifikują preferencyjnego rozliczenia.
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listów poleconych za potwierdzeniem odbioru, ruszył ponoć na dobre z początkiem roku. Dla wielu instytucji publicznych korzystanie z tej formy korespondencji jest od stycznia obowiązkowe. Okazuje się, że z nowego systemu muszą korzystać także spółki komunalne.
Samo przekonanie urzędnika skarbowego, że działanie spółki, która jest profesjonalistą w danej dziedzinie, było oderwane od realiów rynkowych, jest niewystarczające.
Od początku roku spółki komunalne są zobowiązane do korzystania z systemu e-Doręczeń. W ten sposób muszą np. wysyłać wezwania do zapłaty albo korespondencję dotyczącą odcięć wody.
Do odwołania członka zarządu lub całego zarządu spółki komunalnej nowy włodarz gminy musi przekonać radę nadzorczą spółki albo dokonać zmiany jej składu.
Przesłanki tworzenia spółek komunalnych są nieostre. Nie stanowią ograniczenia dla zakresu działalności gospodarczej spółek z udziałem gminy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas