Zmiany w postępowaniu cywilnym ważne dla przedsiębiorców

Sądy okręgowe będą rozpoznawały sprawy o prawa majątkowe, których wartość przedmiotu sporu przekracza 100 tys. zł. Strony wybiorą jeden sąd, do zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem. Brak organów jednostki organizacyjnej dłużnika nie spowoduje zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

Publikacja: 21.07.2023 02:00

Zmiany w postępowaniu cywilnym ważne dla przedsiębiorców

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W ramach ostatniego artykułu z cyklu publikacji, dotyczących nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: „KPC”) [większość przepisów nowelizacji obowiązuje od 1 lipca br.] przedstawione zostaną kolejne regulacje, wywierające szczególny wpływ na przebieg postępowania rozpoznawczego, czy egzekucyjnego. Pomimo tego, że dotyczą one wszystkich uczestników postępowania, to wielokrotnie, z uwagi na ich przedmiot, większe znaczenie będą mieć dla przedsiębiorców. To bowiem podmioty profesjonalne, biorąc pod uwagę ich szeroką aktywność zawodową, występują w różnych postępowaniach, czy też zawczasu budują strategie działania, z uwzględnieniem ryzyk procesowych. Zawsze warto przygotować się do procesu, aby nie zostać zaskoczonym jego przebiegiem, bez względu na rolę procesową z jaką przyjdzie się uporać.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Europejski Niebieski Ład – nowe wyzwania dla firm