Postępowanie upadłościowe: skutki spóźnionego zgłoszenia wierzytelności

Wierzyciel, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym swojego dłużnika, powinien zgłosić wierzytelność syndykowi w określonym terminie. Brak zgłoszenia uniemożliwia uczestniczenie w podziale funduszów masy upadłości.

Publikacja: 28.07.2023 02:00

Postępowanie upadłościowe: skutki spóźnionego zgłoszenia wierzytelności

Foto: Adobe Stock

Ogłoszenie upadłości dłużnika pociąga za sobą konieczność zgłoszenia przez wierzycieli swoich należności przysługujących im przeciwko dłużnikowi. Tylko niektóre wierzytelności umieszcza się bowiem na liście z urzędu. Wprawdzie samo zgłoszenie wierzytelności nie gwarantuje uzyskania zaspokojenia roszczeń wierzyciela, ale umożliwia uczestniczenie w planie podziału funduszy masy upadłości, na które składają się środki uzyskanie z likwidacji majątku upadłego stanowiącego masę upadłości. Termin do zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym wynosi 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Krajowym Rejestrze Zadłużonych (KRZ). Zgłoszenia obecnie dokonuje się syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, czyli KRZ.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo