Aktualizacja: 20.06.2025 19:20 Publikacja: 01.08.2023 11:41
Foto: Adobe Stock
Alternatywą jest restrukturyzacja w ramach jednego z czterech postępowań restrukturyzacyjnych – jednak w tym przypadku zasady są bardziej złożone.
Ryzyko poniesienia odpowiedzialności majątkiem osobistym za zobowiązania spółki nierzadko spędza sen z powiek członkom zarządu. I tak być powinno, ponieważ terminowe uruchomienie procedury restrukturyzacyjnej lub upadłościowej jest podstawowym mechanizmem ochrony rynku przed wirusem niewypłacalności. Przed zarządzającymi stawiane są jednak bardzo wysokie wymagania w zakresie wiedzy o stanie ekonomicznym ich spółek, szczególnie w ujęciu płynnościowym, a w mniejszym stopniu majątkowo-zadłużeniowym. W przypadku niedochowania terminu skutki mogą być bardzo surowe – wierzyciele otrzymają możliwość zaspokojenia się z majątku osobistego członka zarządu, który takiemu terminowi uchybił, a aktualne rozwiązania prawne stawiają go w bardzo niekorzystnej pozycji.
Udziałowiec spółki z o.o. przekazując stery zarządowi nie traci uprawnień kontrolnych. Wyjątkiem jest sytuacja,...
Polscy przedsiębiorcy mają szansę uczestniczyć w pracach nad realizacją pierwszej elektrowni jądrowej. Wymaga to...
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na specjalistyczne szkolenie i zdobycie upr...
Kodeks spółek handlowych przewiduje mechanizmy chroniące zarówno spółkę z o.o. jak i jej wspólników przed niekor...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakłada kary pieniężne za tzw. zatory płatnicze, czyli nadmierne...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas