Beneficjent środków unijnych zapłaci za opieszałość organu

Sprawy, których przedmiotem jest zwrot nieprawidłowo wykorzystanych środków europejskich, powinny być załatwiane w terminach przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego. Skutki przeciągania takich postępowań mogą być kosztowne.

Publikacja: 25.08.2023 02:00

Beneficjent środków unijnych zapłaci za opieszałość organu

Foto: AdobeStock

Beneficjenci, którym zarzucono nieprawidłowości w związku z realizacją projektów unijnych często zastanawiają się, czy chcąc kwestionować ustalenia dokonane przez kontrolujących na etapie audytu lub kontroli, powinni jednocześnie dokonać zwrotu otrzymanego wcześniej dofinansowania. Dylemat ten jest o tyle zrozumiały, że zgodnie z art. 207 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, nieprawidłowo wykorzystane środki przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich podlegają zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków, w terminie 14 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej orzekającej ich zwrot.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm