Aktualizacja: 19.04.2025 20:52 Publikacja: 22.09.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
- Nasza spółka za kilka dni planuje wziąć udział w licytacji – zamierza kupić od komornika pojazd użytkowy o wartości 100 tys. zł. Spółka chce sfinansować zakup środkami z pożyczki, ale procedury się przedłużają i istnieje ryzyko, że nie wpłacimy całej ceny, którą wylicytujemy. Czy możemy wnioskować – przed albo w czasie licytacji – o wyznaczenie terminu np. 14-dniowego na zapłatę ceny?
Skoro w pytaniu mowa o zakupie w ramach postępowania egzekucyjnego warto przypomnieć o procedurach związanych z egzekucją. Z art. 844 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) wynika, że egzekucja z ruchomości należy do komornika ogólnej właściwości dłużnika. Jeżeli dłużnik nie ma miejsca zamieszkania, siedziby lub oddziału na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do przeprowadzenia egzekucji właściwy jest komornik tego sądu, w którego okręgu znajdują się ruchomości. Z kolei, w art. 845 § 1 k.p.c. postanowiono, że do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie. Natomiast sama sprzedaż egzekucyjna następuje, co do zasady, w trybie licytacji publicznej. O takiej właśnie formie sprzedaży jest mowa w pytaniu. Jak bowiem podano w art. 867 § 1 k.p.c., zajęte ruchomości, niesprzedane (z wyłączeniem przypadku, o którym mowa w art. 8661), komornik sprzedaje w drodze licytacji publicznej. Natomiast obwieszczenie o licytacji zamieszcza się na tablicy ogłoszeń w budynku sądu rejonowego właściwego dla miejsca licytacji oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Jeżeli wartość ruchomości, objętych jednym obwieszczeniem o licytacji, została oszacowana na kwotę wyższą niż pięć tysięcy złotych, komornik może zamieścić obwieszczenie o licytacji także w dzienniku lub czasopiśmie poczytnym w danej miejscowości. Obwieszczenie o licytacji doręcza się stronom i dozorcy zajętych ruchomości.
Dłużnik nie musi już przepisywać majątku na konkubinę, by ukryć go przed komornikiem. Może wykorzystać do tego l...
Wyegzekwowanie należności w niektórych sprawach jest problemem. Wiele egzekucji kończy się wydaniem postanowieni...
Początek 2025 roku przyniósł szereg komunikatów Urzędu Regulacji Energetyki, które wywołały liczne wątpliwości n...
Przedsiębiorca, decydując się na współpracę z sektorem publicznym, powinien pamiętać, że rządzi się ona innymi p...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kodeks cywilny zawiera regulacje, na podstawie których wykonawca może domagać się dostosowania wysokości wynagro...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas