Jakie ograniczenia w zbywaniu nieruchomości rolnych?

Nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła ta nieruchomość, przez co najmniej 5 lat. Jeśli chciałby w tym czasie ją zbyć lub oddać w posiadanie innym podmiotom, musi dopełnić formalności. Dotyczy to także przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy np. w spółkę z o.o.

Publikacja: 22.09.2023 02:00

Jakie ograniczenia w zbywaniu nieruchomości rolnych?

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z treścią art. 2b ust. 1 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: u.k.u.r.) na nabywcy nieruchomości rolnej ciąży obowiązek prowadzenia na niej gospodarstwa rolnego, przez okres co najmniej 5 lat od dnia jej nabycia. W tym okresie taka nieruchomość nie może być również zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom bez zgody dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Konsekwencje nieprzestrzegania tych obowiązków mogą być niezwykle dotkliwe dla nabywcy nieruchomości, gdyż w skrajnych, ale nieodosobnionych przypadkach mogą prowadzić nawet do bezwzględnej nieważności czynności prawnej, której efektem było nabycie nieruchomości rolnej, jak również w pewnych przypadkach KOWR może wystąpić do sądu o nabycie własności tej nieruchomości. O powyższych obowiązkach bardzo często zapominają jednoosobowi przedsiębiorcy, którzy dokonują przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na zasadach określonych przepisami Kodeksu spółek handlowych (KSH).

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
Mediacja czy arbitraż? Sposoby na konflikt wspólników