Co może zrobić wierzyciel, gdy dłużnik ukrywa majątek?

Wierzyciel może wystąpić do sądu rejonowego z wnioskiem o wyjawienie majątku dłużnika. Powinien dołączyć do niego odpowiednią dokumentację, w tym odpisy protokołów zajęć majątku lub zaświadczenia od komornika o braku majątku do zajęcia, a dodatkowo może dołączyć odpis tytułu wykonawczego.

Publikacja: 06.10.2023 02:00

Co może zrobić wierzyciel, gdy dłużnik ukrywa majątek?

Foto: Adobe Stock

- Prowadzę egzekucję przeciwko kontrahentowi, która jest nieskuteczna. Kontrahent zalega mi na ok 20 tys. zł za dostarczony towar. Chcę wystąpić do sądu rejonowego z wnioskiem o wyjawienie majątku. Czy wystarczy dołączyć odpis tytułu wykonawczego, czy też potrzebne są jakieś dodatkowe dokumenty?

Postępowanie w sprawie wyjawienia majątku ma podstawy normatywne w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Zgodnie z art. 913 § 1 k.p.c. - jeżeli zajęty w egzekucji majątek dłużnika nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności lub jeżeli wierzyciel wykaże, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej należności, może on żądać zobowiązania dłużnika do złożenia:

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm