Aktualizacja: 30.10.2024 13:16 Publikacja: 20.10.2023 05:00
Foto: Adobe Stock
W praktyce korporacyjnej dość często spotkać się można z sytuacjami, w których członkowie zarządu zawierają umowę, której drugą stroną jest reprezentowana przez nich spółka. Z punktu widzenia zarówno spółki, jak i jej wspólników, sytuacje te mogą stwarzać ryzyko nadużyć. W takich bowiem przypadkach, działają oni de facto jako osoby trzecie w stosunku do spółki, a zarazem są jej reprezentantami, co może być źródłem potencjalnego konfliktu interesów. Jest to szczególnie problematyczne, gdy członek zarządu reprezentuje zarówno interesy spółki, jak i swoje własne, zaś interesy te pozostają w sprzeczności. W takich sytuacjach, umowy zawierane z funkcjonariuszami spółki mogą stać się sprawnym mechanizmem służącym wyprowadzeniu kapitału ze spółki lub wypłaceniu ukrytej dywidendy przez jednego ze wspólników, który równocześnie pełni funkcję członka zarządu albo kontroluje jednego z nich.
Produkty cyfrowe podłączone do internetu to ogromne ułatwienie. Ale mają też drugie oblicze – mogą być niebezpieczne.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Sprzedaż swojego „udziału” umożliwia wspólnikowi rozstanie się ze spółką osobową, bez konieczności przeprowadzenia jej likwidacji. Jakie warunki trzeba spełnić, by skutecznie sfinalizować sprzedaż udziałów w spółkach: jawnej, partnerskiej, komandytowej?
Jest kilka wyzwań, które mogą zadecydować o powodzeniu procesu sukcesji.
Unia Europejska wprowadza kolejne wymogi dla cyfrowego świata. Szczególne obostrzenia dotyczą m.in.: przeglądarek, menedżerów haseł, VPN, systemów zarządzania siecią, routerów, inteligentnych urządzeń domowych. Co w praktyce oznacza Akt o Cyberodporności i jak przedsiębiorcy mają przygotować się do zmian?
Volkswagen ID.7 z zasięgiem ponad 700 km, Audi e-tron GT z mocą ładowania 320 kW, do tego po raz pierwszy w Polsce nowa elektryczna Cupra Tavascan i najmocniejszy w historii Bulli, czyli ID.Buzz GTX. Grupa Volkswagen nie zwalnia w elektromobilności i przełamuje kolejne bariery.
W ostatnich tygodniach do sądów zaczęły trafiać pozwy Polskiego Funduszu Rozwoju przeciwko przedsiębiorcom, którzy korzystali z rządowych programów Tarcza Finansowa 1.0 i Tarcza Finansowa 2.0. Na co powinni przygotować się beneficjenci pomocy? Jakie działania podjąć?
Nakładając na Google absurdalną karę dwóch sekstylionów rubli, Kreml wysłał jasny sygnał do całego zagranicznego biznesu: będziecie robić to, co wam każemy, albo nie będzie was w Rosji w ogóle.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” sporo miejsca poświęcamy tematyce funkcjonowania spółek komunalnych.
W wyniku zmiany przepisów rada nadzorcza w spółce komunalnej uzyskała bardzo skuteczne narzędzie do realizowania swoich zadań.
Sąd Najwyższy stosuje prymat dyrektyw wykładni celowościowej w stosunku do przepisów regulujących obowiązek zawierania umów o odprowadzanie ścieków przez spółkę komunalną.
Jak Martin Luther King „I have a dream…” o procesie powoływania władz spółek Skarbu Państwa mówi prof. dr hab. Jan Szambelańczyk z Uniwersytetu WSB-Merito w Poznaniu, lider Akademii Corporate Governance przy Europejskim Kongresie Finansowym.
Spółki gminne nie powinny być tworzone w dowolnych celach, ale służyć zaspokojeniu potrzeb wspólnoty samorządowej. Co to w praktyce oznacza?
Rosyjskie koleje państwowe wydały kilka miliardów złotych na zakup elitarnego drapacza chmur od firmy powiązanej z najbliższymi oligarchami Putina.
W III kwartale br. Santander wypracował zysk o niemal 200 mln zł wyższy od szacunków analityków. To m.in. efekt niższych od oczekiwań rezerw na kredyty frankowe.
Pierwsze testy prototypowego samolotu Yunxing zakończyły się sukcesem, a kompozytowa konstrukcja wytrzymała ekstremalne warunki podczas lotu - poinformowała firma Space Transportation.
Klienci, którzy wypłacili pieniądze z bankomatów Chase Bank, korzystając z nielegalnego triku, który latem został ujawniony na TikToku, mogą wkrótce zostać zmuszeni do zapłacenia bankowi wysokich sum.
Weszła w spektakl „En Vogue” praktycznie z dnia na dzień i uratowała przedstawienie. Była niesamowita. Niezwykle sprawna aktorsko. Nigdy nie traciła poczucia humoru, nawet w obliczu choroby. Żartowała z siebie i swoich leków – tak wspomina Elżbietę Zającównę Beata Kawka.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 29 na 30 października doszło do ataku rosyjskich dronów na Kijów. W jego wyniku pięć osób zostało rannych.
- Piękna propozycja, idąca w duchu pragnień bardzo wielu z nas, wyrażanych przecież i z lewej, i z prawej, i ze środkowej strony – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia, odnosząc się do postulatu Władysława Kosiniaka-Kamysza, by w wyborach prezydenckich koalicja rządząca wystawiła jednego kandydata. Dodał, że „od kolegów z PSL” będzie chciał dowiedzieć się, co się stało.
Donald Tusk zaapelował w mediach społecznościowych, by być "wyrozumiałym wobec dziwnych i agresywnych wypowiedzi" prezydenta Andrzeja Dudy. "Wy też na jego miejscu bylibyście coraz bardziej zdenerwowani" – stwierdził premier.
Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, gospodarowanie środkami uzyskanymi ze sprzedaży uprawnień EU ETS było zgodne z przepisami, ale nie zapewniało w sposób wystarczający ochrony interesów budżetu państwa oraz możliwości powiązania poniesionych wydatków z redukcją emisji gazów cieplarnianych.
Analiza niektórych dokumentów trwa - mówił Jarosław Stróżyk, szef SKW, kierujący komisją badającą rosyjskie wpływy w Polsce, w czasie prezentowania raportu z prac komisji. Stróżyk poinformował o przekazaniu prokuraturze materiałów, które mogą być podstawą do postawienia zarzutów Antoniemu Macierewiczowi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas