Wypowiadalność umowy licencyjnej: ochrona twórcy czy wręcz przeciwnie?

W prawie autorskim strony umowy, zawartej np. na 15 lat, nie mogą mieć pewności, że nie wygaśnie ona przed upływem tego terminu.

Publikacja: 24.10.2023 02:00

Wypowiadalność umowy licencyjnej: ochrona twórcy czy wręcz przeciwnie?

Foto: Adobe Stock

Konstrukcji współczesnego europejskiego prawa autorskiego, a w związku z tym także polskiego, przyświeca dbałość o wysoki poziom ochrony twórców. Taki charakter mają w prawie polskim także przepisy przewidujące szczególny rygoryzm względem umów przenoszących prawa autorskie oraz umów licencyjnych. Generalnie przyjmuje się, że wady w redakcji umów co do zasady prowadzą do sytuacji korzystniejszej dla twórców (ale także ich następców prawnych). Dla przykładu można wskazać, opisywany już wcześniej przez mnie, wymóg wymienienia pól eksploatacji w umowie (którego uchybienie w zależności od interpretacji może prowadzić nawet do nieważności umowy), czy regulacje dotyczące wynagrodzenia, które jest należne twórcy nawet w sytuacji, w której umowa nie zawiera żadnych postanowień dotyczących tej kwestii.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia