Reklama

Firmy narzekają na wzrost kosztów pracowniczych, ale częściej planują podwyżki wynagrodzeń

Niepewność sytuacji gospodarczej, rosnące koszty zatrudnienia, niedostępność pracowników to główne bariery ograniczające zdaniem firm ich działalność.
Firmy narzekają na wzrost kosztów pracowniczych, ale częściej planują podwyżki wynagrodzeń

Foto: Adobe Stock

Do 23 proc. wzrósł w listopadzie odsetek przedsiębiorstw, które w najbliższych trzech miesiącach planują podwyżki wynagrodzeń. Był najwyższy od lutego tego roku i o 5 pkt proc. wyższy niż rok wcześniej – wynika z listopadowego raportu MIK (Miesięczny Indeks Koniunktury) przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny oraz BGK.

Przedsiębiorstwa planowały podwyżki, a co ósma z badanych firm zapowiadała wzrost zatrudnienia w najbliższych miesiącach. Wskaźnik MIK podniósł się w listopadzie do najwyższego w tym roku poziomu (103,9 pkt) oznaczającego przewagę firm z optymistycznym nastawieniem. Był aż o 14,2 pkt wyższy niż rok wcześniej. Najlepsze nastroje panowały w firmach produkcyjnych, usługowych i budowlanych.

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama