Umowa o dzieło względem praw własności intelektualnej

Umowa o dzieło może być wykorzystywana do regulowania szeregu relacji związanych z tworzeniem dóbr niematerialnych (m.in. praw własności intelektualnej). Ma jednak też swoje ograniczenia.

Publikacja: 05.12.2023 02:00

Umowa o dzieło względem praw własności intelektualnej

Foto: Adobe Stock

Zawieranie umów o dzieło w przypadku, gdy ma nim być stworzenie dobra niematerialnego, prowadzi w praktyce do pewnych wątpliwości, a w niektórych przypadkach – zaskakujących rozstrzygnięć sądowych.

Główny problem jest związany z wyborem odpowiedniej umowy cywilnoprawnej względem oczekiwań strony zamawiającej, ale też wykonawcy. Nie ulega wątpliwości, że w wielu przypadkach główną motywacją dla wyboru odpowiedniej umowy są korzystniejsze ze względów podatkowych ubezpieczeń społecznych zasady rozliczenia umowy o dzieło. W przypadku umowy o dzieło nie ma obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie społeczne. Prowadzi to zatem do wyższego wynagrodzenia netto po stronie wykonawcy oraz niższego kosztu po stronie zamawiającego.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia