Umowa o dzieło względem praw własności intelektualnej

Umowa o dzieło może być wykorzystywana do regulowania szeregu relacji związanych z tworzeniem dóbr niematerialnych (m.in. praw własności intelektualnej). Ma jednak też swoje ograniczenia.

Publikacja: 05.12.2023 02:00

Umowa o dzieło względem praw własności intelektualnej

Foto: Adobe Stock

Zawieranie umów o dzieło w przypadku, gdy ma nim być stworzenie dobra niematerialnego, prowadzi w praktyce do pewnych wątpliwości, a w niektórych przypadkach – zaskakujących rozstrzygnięć sądowych.

Główny problem jest związany z wyborem odpowiedniej umowy cywilnoprawnej względem oczekiwań strony zamawiającej, ale też wykonawcy. Nie ulega wątpliwości, że w wielu przypadkach główną motywacją dla wyboru odpowiedniej umowy są korzystniejsze ze względów podatkowych ubezpieczeń społecznych zasady rozliczenia umowy o dzieło. W przypadku umowy o dzieło nie ma obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie społeczne. Prowadzi to zatem do wyższego wynagrodzenia netto po stronie wykonawcy oraz niższego kosztu po stronie zamawiającego.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama