Reklama
Rozwiń

Wniesienie akcji na pokrycie funduszu założycielskiego

Wniesienie przez wnioskodawcę składników majątkowych, w tym akcji do fundacji w celu pokrycia funduszu założycielskiego fundacji nie będzie powodować powstania po jego stronie dochodu (przychodu) w Polsce z tytułu przeniesienia własności składników majątkowych, w tym akcji, na rzecz funduszu.

Publikacja: 15.12.2023 02:00

Wniesienie akcji na pokrycie funduszu założycielskiego

Foto: Adobe Stock

Powyższe stanowisko, zwarte we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, podzielił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (0113-KDIPT2-3.4011. 284.2023.3.JŚ).Wniosek dotyczył skutków podatkowych opisanego poniżej zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca – osoba fizyczna jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca planuje utworzenie fundacji rodzinnej z siedzibą w Polsce. Będzie ona utworzona i zarejestrowana zgodnie z ustawą o fundacjach rodzinnych z 26 stycznia 2023 r. W celu pokrycia funduszu założycielskiego fundacji, wniesie do niej składniki majątkowe, w szczególności akcje w spółce akcyjnej (składniki majątkowe). W efekcie fundacja stanie się akcjonariuszem spółki akcyjnej. Wnioskodawca zaś stanie się fundatorem oraz beneficjentem fundacji. Fundacja może zostać zobowiązana do dokonywania okresowych wypłat na rzecz beneficjentów. Wnioskodawca jako fundator fundacji oraz beneficjent, wnosząc do niej akcje nie otrzyma w zamian żadnych udziałów, certyfikatów lub innych instrumentów prawnych, które dawałyby mu tytuł prawny do wniesionego do fundacji majątku w postaci składników majątkowych lub do otrzymania od fundacji innego rodzaju świadczeń z tego tytułu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Biznes
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu?
Biznes
Środki z Krajowego Planu Odbudowy a obowiązki zamówieniowe beneficjentów
Biznes
Bezpieczne relacje, silna firma – rola umów w biznesie rodzinnym
Biznes
Sprzedaż udziałów lub akcji. Jak zawrzeć bezpieczną i korzystną transakcję?