Jak „wyjść” ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spory kompetencyjne, zarządcze bądź finansowe prowadzą do kryzysów w spółkach z o.o., a te, kończą się często brakiem chęci do współdziałania z dotychczasowymi partnerami. Są sposoby, by zakończyć taką współpracę ze wspólnikiem albo ze wspólnikami.

Publikacja: 19.01.2024 02:00

Jak „wyjść” ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Foto: Adobe Stock

Wspólnik w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie może wypowiedzieć umowy spółki. Przepisy kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), odmiennie, niż w spółkach osobowych, nie przyznają wspólnikowi spółki z o.o. takiego prawa. Jest możliwe natomiast umieszczenie w umowie spółki innych postanowień umożliwiających wspólnikom „wyjście ze spółki”, np. takich jak umorzenie udziałów.

Podstawowy instrument wyjścia ze spółki to prawo do zbycia udziałów wspólnika, którego nie można go pozbawić. Uprawnienie to może być natomiast uzależnione od zgody pozostałych wspólników. Umowa spółki może też przywidywać inne ograniczenia dotyczące zbycia udziałów, np. prawo pierwokupu. W praktyce może się więc okazać się, że wspólnik nie ma faktycznej możliwości zbycia udziałów.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Wygrałeś szkolenie? Będzie podatek
Biznes
Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu
Biznes
Jak uniknąć ryzyka wykluczenia z przetargu wypełniając JEDZ?
Biznes
Kiedy warto podpisać list intencyjny i jakie postanowinia w nim zawrzeć?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
SAFE – Korzystne rozwiązanie prawno-podatkowe dla start-upów