Czym jest utwór? TSUE odpowie na pytanie

Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) ma w związku z pytaniami, które trafiły do niego w 2023 r., szansę na doprecyzowanie zakresu prawnoautorskiej ochrony w Unii. Tylko czy skorzysta z tej okazji?

Publikacja: 30.01.2024 02:00

Czym jest utwór? TSUE odpowie na pytanie

Foto: Adobe Stock

Jedną z głównych osi sporów w zakresie prawa autorskiego jest wątpliwość, czy określone dobro może być chronione prawem autorskim, tj. czy spełnia kryteria ochrony. Jest to bowiem jedna z podstawowych form obrony w sporach prawnoautorskich poprzez wskazanie, że przejęty element utworu nie spełnia cech prawnoautorskich ochrony albo że w ogóle nie mamy do czynienia z przedmiotem podlegającym jakiejkolwiek ochronie.

Z reguły wątpliwości w zakresie kwalifikacji dzieła dotyczą przesłanki „indywidualnego charakteru dzieła” na gruncie polskiej ustawy lub „własnej intelektualnej twórczości autora”, na którą powołuje się Trybunał Sprawiedliwości UE, definiując zakres zastosowania dyrektywy 2001/29/WE. Należy zauważyć, że polska przesłanka – ze względu na jej ogólny charakter oraz wymóg prounijnej wykładni – w istocie jest tożsama z przesłanką opisywaną w wyrokach TSUE.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia