Aktualizacja: 15.03.2025 17:38 Publikacja: 13.02.2024 02:00
Foto: Adobe Stock
Wydawałoby się, że dysponowanie jednym prawem wyłącznym chroniącym określony produkt jest wystarczającym zabezpieczeniem i nie jest potrzebne rozglądanie się za dodatkową ochroną. Takie podejście, choć w pewnych sytuacjach może być wystarczające, to jednak często nie jest optymalną strategią ochrony wartościowych rozwiązań danego przedsiębiorcy czy odpowiednim zabezpieczeniem biznesu bazującego na określonym dobru intelektualnym.
Należy rozdzielić w tym miejscu dwa przypadki mnogości praw, tj. gdy chronią one niezależne dobra niematerialne, np. szereg odrębnych patentów do rozwiązań zawartych w określonym produkcie (w tym przypadku chronione wynalazki, co do zasady będą niezależne od siebie, a równoległa ochrona uzasadniona jest możliwością „przejęcia” każdego rozwiązania z osobna). Drugi przypadek – i to na nim chciałbym się skupić – to ochrona tego samego dobra niematerialnego różnymi prawami własności intelektualnej, których zakresy ochrony się krzyżują. W szczególności dotyczy to wyglądu produktu i na takim przykładzie przedstawię cel poszczególnych regulacji.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Grupa Stellantis złożyła w USA zaskakujący wniosek patentowy. Chodzi o układ wydechowy do samochodów elektrycznych.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Przedsiębiorcy rejestrujący znak towarowy muszą podjąć kluczową decyzję: wybór odpowiednich klas towarowych zadecyduje o skuteczności ochrony marki. Błędna klasyfikacja może oznaczać nie tylko ograniczenie ochrony, ale także konieczność ponownej rejestracji.
Przy ocenie każdego konsorcjum należy uwzględniać m.in. pozycję rynkową innych prawdopodobnych uczestników postępowania o udzielenie zamówienia, treść porozumienia konsorcjum, produkty lub usługi objęte porozumieniem oraz warunki rynkowe.
Wykonawcy z państw trzecich (Turcja, Chiny, Kazachstan etc.) zadomowili się na rynku zamówień publicznych w UE, nierówno konkurując z unijnymi wykonawcami. Nie wiadomo było, co z tym zrobić. Pomoc przyszła niespodziewanie ze strony TSUE.
Najnowsza decyzja w sprawie znaku „Curry King” nie gwarantuje producentom z branży spożywczej możliwości uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy z elementem słownym „King”. Wiele zależy od elementów dodatkowych oznaczenia.
Zakres korzystania z utworu, do którego upoważniony jest licencjobiorca, wyznaczony jest co do zasady konkretnymi polami eksploatacji. W praktyce umowy licencyjne zawierają również inne postanowienia wyznaczające dozwolony sposób korzystania z oprogramowania.
Zrównanie z aktorami i piosenkarzami w dostępie do ZAiKS-u, tantiemy czy uczynienie z dziennikarzy zawodu zaufania publicznego - to postulaty zmian w prawie autorskim i prasowym, proponowane przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Marcina Świrskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas