Dlaczego warto chronić wieloma prawami ten sam projekt

Poprzez uzyskanie kilku praw wyłącznych do tego samego produktu przedsiębiorca może w znaczący sposób zwiększyć zakres ochrony posiadanych przez siebie wartościowych rozwiązań.

Publikacja: 13.02.2024 02:00

Dlaczego warto chronić wieloma prawami ten sam projekt

Foto: Adobe Stock

Wydawałoby się, że dysponowanie jednym prawem wyłącznym chroniącym określony produkt jest wystarczającym zabezpieczeniem i nie jest potrzebne rozglądanie się za dodatkową ochroną. Takie podejście, choć w pewnych sytuacjach może być wystarczające, to jednak często nie jest optymalną strategią ochrony wartościowych rozwiązań danego przedsiębiorcy czy odpowiednim zabezpieczeniem biznesu bazującego na określonym dobru intelektualnym.

Należy rozdzielić w tym miejscu dwa przypadki mnogości praw, tj. gdy chronią one niezależne dobra niematerialne, np. szereg odrębnych patentów do rozwiązań zawartych w określonym produkcie (w tym przypadku chronione wynalazki, co do zasady będą niezależne od siebie, a równoległa ochrona uzasadniona jest możliwością „przejęcia” każdego rozwiązania z osobna). Drugi przypadek – i to na nim chciałbym się skupić – to ochrona tego samego dobra niematerialnego różnymi prawami własności intelektualnej, których zakresy ochrony się krzyżują. W szczególności dotyczy to wyglądu produktu i na takim przykładzie przedstawię cel poszczególnych regulacji.

Pozostało 88% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Odpowiedzialność za błędy techniczne przy usługach e-zdrowia
Biznes
Zarządzanie fundacją rodzinną na podstawie kontraktu menedżerskiego
Biznes
20 mln zł na rozpoczęcie sprzedaży nowoczesnych towarów lub usług przez startupy
Biznes
Obowiązki spółki związane z jej przekształceniem do innej formy prawnej
Biznes
Ulga na darowiznę na związek emerytów