Co trzeba wiedzieć o cyklu życia AI

Do tworzenia i rozwijania systemów AI należy podejść odpowiedzialnie. Warto uwzględnić perspektywę ISO 42001:2023 i dobre praktyki.

Publikacja: 13.02.2024 02:00

Co trzeba wiedzieć o cyklu życia AI

Foto: Adobe Stock

Jak podejść do tworzenia i rozwijania systemów AI z perspektywy ISO 42001:2023 i dobrych praktyk? Odpowiedź jest prosta: odpowiedzialnie. Dobrze jednak wiemy, że w praktyce nie jest to łatwe zadanie. W poprzednich artykułach z tego cyklu podkreślałem, jak istotne jest AI Governance, czyli całokształt działań, które organizacja powinna podjąć, aby zapewnić, żeby tworzenie, rozwijanie i wdrażanie systemów AI przebiegało w sposób sprawny i bezpieczny. Pod koniec roku doczekaliśmy się normy ISO/IEC 42001:2023, która jest standardem w zakresie zarządzania systemami AI i która śmiało może stanowić podstawę do budowania własnych rozwiązań. Norma jest wielowątkowa i stanowi jedynie fundament, a więc nie daje konkretnych rozwiązań, wskazując jedynie drogę dojścia. Pamiętajmy o tym, decydując się na jej wdrożenie. Taki projekt to zasoby i czas, który trzeba poświęcić na przygotowanie. Jeżeli zrobimy to dobrze, to damy sobie większy komfort rozwijania narzędzi opartych na danych oraz AI, ale sam AI Governance jest procesem stale podlegającym nadzorowi i aktualizacji.

Pozostało 86% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
Europejski Niebieski Ład – nowe wyzwania dla firm