Aktualizacja: 24.11.2024 23:09 Publikacja: 13.02.2024 02:00
Foto: Adobe Stock
Jak podejść do tworzenia i rozwijania systemów AI z perspektywy ISO 42001:2023 i dobrych praktyk? Odpowiedź jest prosta: odpowiedzialnie. Dobrze jednak wiemy, że w praktyce nie jest to łatwe zadanie. W poprzednich artykułach z tego cyklu podkreślałem, jak istotne jest AI Governance, czyli całokształt działań, które organizacja powinna podjąć, aby zapewnić, żeby tworzenie, rozwijanie i wdrażanie systemów AI przebiegało w sposób sprawny i bezpieczny. Pod koniec roku doczekaliśmy się normy ISO/IEC 42001:2023, która jest standardem w zakresie zarządzania systemami AI i która śmiało może stanowić podstawę do budowania własnych rozwiązań. Norma jest wielowątkowa i stanowi jedynie fundament, a więc nie daje konkretnych rozwiązań, wskazując jedynie drogę dojścia. Pamiętajmy o tym, decydując się na jej wdrożenie. Taki projekt to zasoby i czas, który trzeba poświęcić na przygotowanie. Jeżeli zrobimy to dobrze, to damy sobie większy komfort rozwijania narzędzi opartych na danych oraz AI, ale sam AI Governance jest procesem stale podlegającym nadzorowi i aktualizacji.
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CS3D) nakłada obowiązki, które wymagają od wskazanych przedsiębiorstw przeprowadzenia kompleksowej analizy swoich globalnych łańcuchów dostaw.
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
AI może mocno namieszać w wymiarze sprawiedliwości. Technologia ta ma bowiem olbrzymi potencjał, by wspomagać prawników, czy sędziów, a być może w przyszłości i wydawać wyroki.
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Akt o sztucznej inteligencji to pierwsza próba kompleksowego uregulowania AI na świecie. W jaki sposób unijne przepisy wpłyną na rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji w Europie i poza nią?
Podczas Kongresu Local SoMe’24 we Wrocławiu ogłoszeni zostaną 26 listopada laureaci Złotych Lajków. Nagrody są przyznawane corocznie przez Radę Programową Local SoMe oraz Związek Miast Polskich za najlepsze osiągnięcia miast i ich włodarzy w mediach społecznościowych.
Powstanie globalna sieć bezprzewodowa do przesyłania energii. To rewolucja w logistyce i działaniach wojennych.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
W gospodarce cięższe czasy jeszcze potrwają. Mimo to Polacy biorą kredyty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas