Aktualizacja: 24.03.2025 02:02 Publikacja: 08.03.2024 02:00
Foto: Adobe Stock
W ostatnim czasie wprowadzono szereg zmian legislacyjnych dot. gospodarowania odpadami, a kolejne rozwiązania prawne są już w trakcie przygotowania. Ubiegłoroczna implementacja Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko („Dyrektywa SUP”) rozpoczęła proces zmian w systemie gospodarowania odpadami w Polsce. Część obowiązków nałożonych na podmioty już obowiązuje, a część z nich planowana jest na najbliższe lata. Przyjęcie systemu kaucyjnego otwiera szereg nowych obowiązków nałożonych na podmioty, a rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP), choć jeszcze nie została wprowadzona w zakresie wymaganym przez prawo unijne, zapowiada przyszły kształt zmian. Poniżej przybliżamy najważniejsze obowiązki i zmiany regulacji prawnych dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producentów, zmniejszania wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (SUP) oraz systemu kaucyjnego.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń. Ci, którzy zarejestrowali działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym, muszą to uczynić już od 1 kwietnia 2025 roku.
Przedsiębiorcy figurujący w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) będą zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń elektronicznych, wpisanego do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Ustawa o fundacji prywatnej została uchwalona w celu zapewnienia obywatelom Austrii ochrony majątku oraz jego wielopokoleniowego planowania. Zyskała jednak również popularność wśród zagranicznych inwestorów.
Ustawa implementująca w Polsce Dyrektywę CSRD weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Celem dyrektywy jest wspieranie transformacji ekologicznej oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Gospodarka nadal odczuwa skutki pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Wydarzenia te utrudniły działalność wielu branż i realizację umów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy i kiedy można dokonać zmiany umowy?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Wielton tworzy europejską sieć warsztatów odnawiających naczepy. Usługa odświeżenia otwarta dla marek własnych oraz trzecich.
Lidia Deja, pomysłodawczyni studiów podyplomowych Women on Boards w Szkole Głównej Handlowej i liderka transformacji biznesowych z 30-letnim doświadczeniem opowiada o tym, jak zwiększenie udziału kobiet w zarządach wpływa na efektywność firm i jakie bariery nadal utrudniają kobietom awans na najwyższe stanowiska.
Ponad 40 mężczyzn wniosło oskarżenia przeciwko Mike’owi Jeffriesowi, byłemu prezesowi luksusowej firmy odzieżowej Abercrombie & Fitch. Miał on dopuszczać się wobec nich gwałtów, molestowania seksualnego lub odurzania narkotykami.
Zasady prawidłowej segregacji odpadów wciąż budzą wątpliwości. Te mogą pojawić się m.in., gdy trzeba wyrzucić brudne opakowanie po mięsie. Jak to zrobić prawidłowo i od czego zależy wybór właściwego kosza na odpady?
22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, ale nie mamy powodów do radości. IMGW w oparciu o dane programu „Copernicus” wydał dwa ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną w Polsce. Eksperci alarmują, że tak fatalnej sytuacji nie było od lat.
Dwa nowe raporty – Climate Central i Światowej Organizacji Meteorologicznej – ujawniają niepokojące rekordy dotyczące zmian klimatu wywołanych działalnością człowieka. Autorzy alarmują: konsekwencje braku przeciwdziałania będą coraz bardziej dotkliwe.
Polscy producenci żywności radzą sobie dobrze, jednak lista ryzyka jest długa. Wojna handlowa i choroby - ptasia grypa czy pryszczyca, a także najwyższe ceny energii, to stała lista obaw sektora spożywczego.
Nowa edycja programu Czyste Powietrze ma zwiększyć jego efektywność i transparentność. „Zapewniamy, że stanie się on bardziej dostępny dla tych, którzy najbardziej go potrzebują, a dofinansowanie trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebne – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas