Aktualizacja: 22.11.2024 01:05 Publikacja: 10.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Nie da się ukryć, że proces „elektronizacji” prawa spółek był w Polsce dość powolny. Przepisy prawa są zwykle reaktywne w stosunku do zmian społecznych i technologicznych. Niestety polski ustawodawca ma skłonność do tego, by dostrzegać potrzebę dostosowania prawa do takich zmian z opóźnieniem mierzonym nierzadko latami. Tytułem przykładu, o ile Krajowy Rejestr Sądowy, w tym rejestr przedsiębiorców, prowadzony był w systemie teleinformatycznym już od 2001 r., to dopiero w 2007 r. dane w nim zapisane zostały udostępnione publicznie w trybie on-line (notabene dopiero pięć lat później, w 2012 r., zrównano moc samodzielnie pobieranych z tego systemu wydruków komputerowych z papierowymi odpisami). Był to wielki krok naprzód dla uczestników obrotu (o prawnikach nie wspominając), a przecież nie miał on charakteru technologicznego przewrotu kopernikańskiego. Nie inaczej było w przypadku ram prawnych odnoszących się do działania organów spółek kapitałowych, a szczególnie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, do których ograniczymy dalsze rozważania (choć zasady mające zastosowanie do pozostałych spółek kapitałowych są co do zasady zbieżne).
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. największe grupy międzynarodowe i krajowe będą płacić co najmniej 15-proc. podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
Sektor moto w Europie jest pogrążony w kryzysie, na to nakłada się ofensywa chińskich producentów. Co to oznacza dla polskiego biznesu?
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
Jest czwartek, 21 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Przez pierwsze 3–4 lata działaliśmy właściwie na granicy zera. Dzisiaj spółka jest rentowna, zyski wahają się od 500 tysięcy do półtora miliona złotych rocznie – mówi Joanna Trepka, twórczyni marki L37, produkującej buty i torebki.
Zawierając umowę licencyjną ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, licencjobiorca może nie zdawać sobie sprawy z ryzyka przedwczesnego wygaśnięcia licencji.
Jest środa, 20 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Radny powiatu nie może łączyć mandatu z zasiadaniem w zarządzie spółki komunalnej, której działalność jest finansowana z powiatowego budżetu. Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas