Aktualizacja: 10.07.2025 09:56 Publikacja: 21.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Po nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, która weszła w życie 1 grudnia 2021 r., można wyróżnić dwa rodzaje postępowań o zatwierdzenie układu. „Lepsze” z punktu widzenia dłużnika to postępowanie o zatwierdzenie układu „z obwieszczeniem o wyborze dnia układowego”, które realizuje formułę ochrony prawnej dłużnika, gorsze – bez takich środków ochrony. Niniejszy artykuł odnosi się do tego pierwszego rodzaju postępowania.
Obecne przepisy prawa restrukturyzacyjnego nawiązują w swojej treści do tzw. uproszczonej restrukturyzacji covidowej, która obowiązywała jako rozwiązanie czasowe. W świetle uzasadnienia tzw. tarczy 4.0. (tzn. ustawy z 23 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami Covid-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw) w związku z otwarciem postępowania tzw. covidowego kluczowym rozwiązaniem było zawieszenie egzekucji wierzytelności objętej z mocy prawa układem oraz wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo (druk nr 382 Sejmu IX kadencji). Zgodnie z nieobowiązującym już art. 18 ust. 1 tarczy 4.0. „na wniosek wierzyciela, dłużnika lub nadzorcy układu sąd uchyla skutki opublikowania obwieszczenia (…) jeżeli prowadzą one do pokrzywdzenia wierzycieli”. W myśl art. 18 ust. 2 tarczy 4.0. nadzorca układu obwieszczał w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o uchyleniu skutków opublikowania obwieszczenia. Co istotne, art. 18 tarczy 4.0. nie przewidywał możliwości złożenia zażalenia na postanowienie w przedmiocie uchylenia skutków opublikowania obwieszczenia.
Członek zarządu ma prawo zakończyć współpracę ze spółką, którą zarządza. Przy rezygnacji musi jednak dopełnić od...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Decyzja o rezygnacji z funkcji członka zarządu powinna być przemyślana i poprzedzona oceną skutków prawnych i or...
W stosunku do środków z KPO brak jest ogólnych wytycznych regulujących zasady przygotowania i prowadzenia postęp...
Brak precyzyjnych, pisemnych regulacji w zakresie zasad współpracy pomiędzy członkami rodziny może prowadzić do...
Jednym z najistotniejszych elementów procesu sprzedaży udziałów lub akcji jest dogłębny i profesjonalny proces w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas