Aktualizacja: 21.11.2024 20:20 Publikacja: 21.05.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Po nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego, która weszła w życie 1 grudnia 2021 r., można wyróżnić dwa rodzaje postępowań o zatwierdzenie układu. „Lepsze” z punktu widzenia dłużnika to postępowanie o zatwierdzenie układu „z obwieszczeniem o wyborze dnia układowego”, które realizuje formułę ochrony prawnej dłużnika, gorsze – bez takich środków ochrony. Niniejszy artykuł odnosi się do tego pierwszego rodzaju postępowania.
Obecne przepisy prawa restrukturyzacyjnego nawiązują w swojej treści do tzw. uproszczonej restrukturyzacji covidowej, która obowiązywała jako rozwiązanie czasowe. W świetle uzasadnienia tzw. tarczy 4.0. (tzn. ustawy z 23 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami Covid-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw) w związku z otwarciem postępowania tzw. covidowego kluczowym rozwiązaniem było zawieszenie egzekucji wierzytelności objętej z mocy prawa układem oraz wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo (druk nr 382 Sejmu IX kadencji). Zgodnie z nieobowiązującym już art. 18 ust. 1 tarczy 4.0. „na wniosek wierzyciela, dłużnika lub nadzorcy układu sąd uchyla skutki opublikowania obwieszczenia (…) jeżeli prowadzą one do pokrzywdzenia wierzycieli”. W myśl art. 18 ust. 2 tarczy 4.0. nadzorca układu obwieszczał w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o uchyleniu skutków opublikowania obwieszczenia. Co istotne, art. 18 tarczy 4.0. nie przewidywał możliwości złożenia zażalenia na postanowienie w przedmiocie uchylenia skutków opublikowania obwieszczenia.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. największe grupy międzynarodowe i krajowe będą płacić co najmniej 15-proc. podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
Liczba audytorów badających spółki giełdowe się zmniejsza. W grze pozostają tylko firmy, które mogą skutecznie odpowiedzieć na wyzwania – podkreślają członkowie zarządu BDO dr Anna Bernaziuk, Edyta Kalińska i Tomasz Reiter.
Inwestorzy dobrze przyjęli ogłoszone w czwartek wyniki największego polskiego ubezpieczyciela. Jego akcje na warszawskiej giełdzie zyskały na zamknięciu notowań blisko 7 proc., podstawowe indeksy około 1,5 proc.
Najnowsze dane GUS wskazują na kolejne pogorszenie bieżących nastrojów u polskich konsumentów. Swoją obecną sytuację finansową oceniamy najlepiej w historii badania, ale w przyszłość patrzymy z niepokojem.
Sektor moto w Europie jest pogrążony w kryzysie, na to nakłada się ofensywa chińskich producentów. Co to oznacza dla polskiego biznesu?
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
W Europie nowych magazynów buduje się mniej niż w poprzednich latach, ale i tak w Polsce powstaje ich najwięcej.
Jest czwartek, 21 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Polska ma problem z wiarygodnością ekonomiczną, zwłaszcza dotyczącą finansów publicznych, stabilności pieniądza, praworządności i respektowania zobowiązań międzynarodowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas