Transakcje M&A – ubezpieczenie odpowiedzialności

W ostatnich latach rośnie popularność ubezpieczenia odpowiedzialności w transakcjach fuzji i przejęć. Coraz więcej podmiotów decyduje się na zabezpieczenie siebie i przeprowadzanych transakcji za pomocą tego narzędzia. Czym jest to ubezpieczenie i jakie są jego zalety?

Publikacja: 21.06.2024 04:30

Transakcje M&A – ubezpieczenie odpowiedzialności

Foto: Adobe Stock

Ubezpieczenie odpowiedzialności w transakcjach M&A, często określane jako polisa W&I (gwarancji i indemnifikacji) lub R&W (oświadczeń i zapewnień) to produkt ubezpieczeniowy wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych, a konkretniej z transakcji przeprowadzanych przez operujące tam fundusze private equity. Ubezpieczenie to zostało wprowadzone jako instrument zarządzania ryzykiem związanym z gwarancyjnym charakterem oświadczeń i zapewnień składanych kupującym przez sprzedających. Pierwsze tego typu instrumenty pojawiły się na amerykańskim rynku ubezpieczeniowym w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Od tego czasu ewoluowały, a do oferty ubezpieczycieli wprowadzony zostały szereg dodatkowych udogodnień (tzw. ulepszenia polisy W&I względem odpowiedzialności wynikającej z umowy sprzedaży, które ubezpieczyciele oferują za dodatkową składką), które mogą zostać wkomponowane w polisę W&I nabywaną w ramach danej transakcji. Zasadniczo można jednak powiedzieć, że ubezpieczenie W&I pozwala na prawie całkowite przeniesienie na ubezpieczyciela ryzyka związanego z odpowiedzialnością sprzedających za stan nabywanej (zbywanej) spółki lub aktywów.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
Mediacja czy arbitraż? Sposoby na konflikt wspólników