Cesję leasingu rozliczamy tak jak przychód z biznesu

Odstępne za przeniesienie praw do umowy leasingowej powinno być opodatkowane taką stawką ryczałtu jak przychody z podstawowej działalności – twierdzi skarbówka.

Publikacja: 16.07.2024 04:30

Cesję leasingu rozliczamy tak jak przychód z biznesu

Foto: Adobe Stock

Takie stanowisko znajdziemy w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 czerwca 2024 r. (0113- KDIPT2- 1.4011.415. 2024.1.HJ).

Wystąpił o nią prowadzący własną kancelarię adwokat. Zatrudnia jedną osobę na zlecenie i rozlicza się z fiskusem ryczałtem. Jego stawka wynosi 15 proc. (liczone od przychodu). Trzy lata temu wziął w leasing samochód. Wykorzystywał go w działalności. Teraz chce dokonać cesji umowy na spółkę komandytową (w której jest komplementariuszem). Twierdzi, że tam auto bardziej się przyda. Spółka zatrudnia bowiem pracowników, ma też współpracowników, generalnie działa na większą skalę, co wiąże się z koniecznością dojazdów do sądów, urzędów czy klientów. Za przeniesienie praw do umowy adwokat dostanie odstępne. Będzie to kwota odpowiadająca sumie kosztów poniesionych przez niego w związku z umową leasingu, pomniejszona o ewentualne zużycie samochodu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Kraś-Gasparska: Restrukturyzacja kłopotliwa dla wierzycieli
Biznes
Czy big techy wywiązują się z obowiązków
Biznes
CBAM – najczęstsze wyzwania raportowe i przyszłe obowiązki
Biznes
Jakie są zasady podziału i wypłaty zysku w spółce komandytowej
Biznes
Umowy pośrednictwa finansowego w świetle DORA