Cesję leasingu rozliczamy tak jak przychód z biznesu

Odstępne za przeniesienie praw do umowy leasingowej powinno być opodatkowane taką stawką ryczałtu jak przychody z podstawowej działalności – twierdzi skarbówka.

Publikacja: 16.07.2024 04:30

Cesję leasingu rozliczamy tak jak przychód z biznesu

Foto: Adobe Stock

Takie stanowisko znajdziemy w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 czerwca 2024 r. (0113- KDIPT2- 1.4011.415. 2024.1.HJ).

Wystąpił o nią prowadzący własną kancelarię adwokat. Zatrudnia jedną osobę na zlecenie i rozlicza się z fiskusem ryczałtem. Jego stawka wynosi 15 proc. (liczone od przychodu). Trzy lata temu wziął w leasing samochód. Wykorzystywał go w działalności. Teraz chce dokonać cesji umowy na spółkę komandytową (w której jest komplementariuszem). Twierdzi, że tam auto bardziej się przyda. Spółka zatrudnia bowiem pracowników, ma też współpracowników, generalnie działa na większą skalę, co wiąże się z koniecznością dojazdów do sądów, urzędów czy klientów. Za przeniesienie praw do umowy adwokat dostanie odstępne. Będzie to kwota odpowiadająca sumie kosztów poniesionych przez niego w związku z umową leasingu, pomniejszona o ewentualne zużycie samochodu.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Odpowiedzialność za błędy techniczne przy usługach e-zdrowia
Biznes
Zarządzanie fundacją rodzinną na podstawie kontraktu menedżerskiego
Biznes
20 mln zł na rozpoczęcie sprzedaży nowoczesnych towarów lub usług przez startupy
Biznes
Obowiązki spółki związane z jej przekształceniem do innej formy prawnej
Biznes
Ulga na darowiznę na związek emerytów