Z końcem sierpnia 2024 roku upływa termin na złożenie wniosku o wykup nieruchomości z użytkowania wieczystego na własność na zasadach określonych nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami, która weszła w życie w sierpniu 2023 roku. Warunki wykupu nieruchomości na nowych zasadach nie są korzystne dla wszystkich przedsiębiorców, gdyż potencjalna korzyść z zakupu nieruchomości ograniczona została przez regulacje dotyczące pomocy publicznej i nie mogła przekroczyć progów de minimis. W sposób naturalny zmniejszyło to liczbę złożonych wniosków o wykup. Okazuje się jednak, że oprócz czynników czysto ekonomicznych za decyzją o skorzystaniu z wykupu nieruchomości na nowych zasadach stoją niejednokrotnie inne przyczyny, w tym możliwość uzdrowienia w ten sposób stanu prawnego nieruchomości.