Aktualizacja: 09.09.2024 04:36 Publikacja: 27.08.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
SPIS TREŚCI
Od 13 grudnia 2024 r. będzie trzeba stosować nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 10 maja 2023 r. nr 2023/988 w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (General Product Safety Regulation, dalej: GPSR, rozporządzenie), które zastąpi obowiązującą od 2001 roku dyrektywę 2001/95/WE z 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (GPSD).
Unijne rozporządzenie wprowadza nowe standardy bezpieczeństwa produktów w Unii Europejskiej i wzmacnia system nadzoru rynku poprzez stworzenie jednolitego rynku wewnętrznego dla produktów, które podlegają zarówno zharmonizowanym (z jednolitymi standardami bezpieczeństwa określonymi przez prawo UE), jak i niezharmonizowanym wymaganiom (bez szczegółowych przepisów UE dotyczących bezpieczeństwa). Dotychczasowe przepisy okazały się przestarzałe i nieskuteczne w eliminowaniu niebezpiecznych produktów z rynku, w szczególności tych sprzedawanych online. Nie nadążały one za cyfrową rewolucją i postępem technologicznym oraz nie uwzględniały nowych modeli biznesowych i podmiotów działających w łańcuchu dostaw, w tym internetowych platform handlowych. W związku z tym ustawodawca unijny, chcąc sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nim współczesny rynek sprzedaży towarów konsumentom, położył szczególny nacisk na kwestię obowiązków podmiotów prowadzących sprzedaż przy wykorzystaniu nowych technologii.
Kiedy należy sporządzić protokół, co powinno się w nim znaleźć? Czym może grozić niedopełnienie formalności? Jakie konsekwencje może mieć zbyt późne sporządzenie protokołu z posiedzenia organów spółki z o.o.? Czy pomimo niezaprotokołowania lub błędnego zaprotokołowania uchwały, może ona wywrzeć zamierzone skutki?
Wraz z pojawieniem się e-recept, nie uregulowano okoliczności ich wydawania, czego konsekwencją było powstanie receptomatów. Rzecznik Praw Pacjenta i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznali, że wydanie e-recepty bez konsultacji lekarskiej jest niedozwolone, co ma wpływ na ich funkcjonowanie. Szykują się zmiany w prawie.
Umowy najmu lub dzierżawy nie gwarantują trwałego, pewnego prawa do korzystania z przestrzeni nad lub pod gruntem i mogą nie być wystarczająco atrakcyjne z perspektywy inwestorów. Problem może rozwiązać ustawa o własności warstwowej.
W okolicach budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli znajduje się instalacja artystyczna, która prezentuje stado strusi – wszystkie one, z wyjątkiem jednego, chowają głowę w piasek. Dla setek osób mijających je codziennie, to symbol przypominający o tym, że nie możemy odwracać głowy od spraw unijnych i musimy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu procesu legislacyjnego w UE.
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent. Klienci, którzy otworzą CitiKonto, będą mogli skorzystać przez 4 miesiące z promocyjnego oprocentowania 7,2% na koncie oszczędnościowym do kwoty 100 000 złotych. Tym razem dodatkowo można zgarnąć nawet 320zł!
Polski ustawodawca, w celu uniknięcia pozornych umów o współpracę, przewidział szereg przepisów, których założeniem jest zniechęcenie do współpracy pracownika w ramach B2B ze swoimi byłym pracodawcą zamiast pozostawania w stosunku pracy.
Formentor oferuje szeroki wybór silników i technologii.
Wraz z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego podziału i przekształcenia transgranicznego pojawił się obowiązek uzyskania opinii szefa KAS potwierdzającej, że takie reorganizacje nie prowadzą do nadużycia prawa podatkowego.
Polska przyjmie jedno z bardziej rygorystycznych stanowisk przy implementacji dyrektywy NIS2 – wynika z raportu EY. Inni eksperci są zdania, że to uzasadnione.
Rzecznik generalna TSUE Laila Medina stwierdziła, że odmowa udzielenia dostępu do Android Auto aplikacjom innych firm może być niezgodna z prawem unijnym.
Włosi osiągnęli porozumienie z Komisją Europejską w sporze dotyczącym koncesji na zabudowę włoskich plaż. Znaleziono rozwiązanie, które zapewni równowagę między potrzebą otwarcia się na nowych przedsiębiorców a ochroną dotychczasowych.
Tomaž Vesel nie jest już kandydatem Słowenii do nowej Komisji Europejskiej. Wycofał swoją kandydaturę po rozmowie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - donosi słoweński portal 24ur.com. Miało chodzić o "odmienne poglądy na temat funkcjonowania przyszłego składu KE". Jak donosi portal Politico - szefowa KE miała wywierać presję na niektóre kraje, by zmieniły swoich kandydatów - mężczyzn na kobiety, aby zapewnić równowagę płci.
Ponad jedna czwarta Polaków nie widzi żadnych korzyści z wprowadzenia w życie założeń Europejskiego Zielonego Ładu – wskazuje sondaż przeprowadzony przez pracownię PBS.
Branża turystyczna od lat prowadzi batalię o egzekwowanie przez instytucje rządowe przepisów dotyczących organizowania turystyki dziecięcej i młodzieżowej i niepromowanie podmiotów zajmujących się tym w szarej strefie. Urzędnicy i politycy nie reagują – pisze Barbara Czerwińska, przedsiębiorca turystyczny.
W okolicach budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli znajduje się instalacja artystyczna, która prezentuje stado strusi – wszystkie one, z wyjątkiem jednego, chowają głowę w piasek. Dla setek osób mijających je codziennie, to symbol przypominający o tym, że nie możemy odwracać głowy od spraw unijnych i musimy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu procesu legislacyjnego w UE.
Czy integracja Ukrainy z sieciami logistycznymi Unii Europejskiej pomoże w przekształceniu jej w kluczowy węzeł transportowy w Europie? – zastanawia sie ukraiński badacz.
Tak jeden z kaukaskich narodów stał się zakładnikiem imperialnej polityki Kremla. Ku przestrodze innym, których politycznie i finansowo uzależnił od siebie Władimir Putin.
Słaby popyt na samochody elektryczne zwiększa straty koncernów motoryzacyjnych i zmusza je do opóźniania planów całkowitej rezygnacji z produkcji aut spalinowych.
Dzisiaj obywateli już nie ma, politykę opanowali bowiem wyznawcy. A tam, gdzie w polityce szerzą się wyznania, tam nieuchronnie pojawiają się fanatyzm i doktrynerstwo.
Gdy powstawały zręby Europejskiego Zielonego Ładu, dialog z Komisją Europejską był dość ograniczony. Sytuacja zmieniła się w momencie wybuchu wojny w Ukrainie.
Nazywając przebudowę centrum cargo we Frankfurcie „niemieckim CPK” i śmiejąc się z „opieszałości” obecnego rządu, liczni politycy opozycji udowodnili, że z liczbami i gospodarką są wyraźnie na bakier. Albo cynicznie manipulują.
Choć rynek kurierski nad Wisłą rozgrzany jest do czerwoności, to mniejsze podmioty z branży ledwo zipią. Aż 78 proc. działalności gospodarczych w tym sektorze znajduje się w słabej lub wręcz bardzo złej kondycji – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Zrzeczenie się przez bank prawa do podniesienia zarzutu przedawnienia skutkuje – w razie zapłaty przedawnionego zobowiązania, np. odsetek – brakiem możliwości zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów CIT.
W naszej ofercie 75 proc. mieszkań jest w cenach poniżej 500 tys. zł – mówi dr Iwona Sroka, członek zarządu Murapolu.
Wynajmowanie nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele mieszkaniowe jest zwolnione z VAT. Warunku tego nie spełnia udostępnianie turystom pokoi gościnnych, gdyż jest to usługa krótkotrwałego zakwaterowania.
Spory personalne i merytoryczne w każdej koalicji to nic nowego. Polityka to przecież wieczny i nieustanny konflikt na różnych poziomach. Dla obecnie rządzącej koalicji jednak dalsze rozkręcanie się sporu wewnątrz może być groźne.
Wśród najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem telekomunikacyjnym jest określenie celów na najbliższe lata oraz wypracowanie systemu regulacji. Trzeba się zastanowić, co zrobić, by rynek się rozwijał, i jak finansować ten rozwój.
Wraz z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego podziału i przekształcenia transgranicznego pojawił się obowiązek uzyskania opinii szefa KAS potwierdzającej, że takie reorganizacje nie prowadzą do nadużycia prawa podatkowego.
Kwestia opodatkowania wyciągu narciarskiego może zostać ostatecznie rozstrzygnięta. Jedynie elementy budowlane kolei linowej są przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Europa może stać się bardziej konkurencyjna, gdy wykorzysta potencjał innowacyjny firm farmaceutycznych. Polska prezydencja może posłużyć do przedstawienia potrzeb i blokad, ale także stworzenia optymalnych rozwiązań.
Festiwal w Wenecji kocha Pedra Almodóvara. Tu zdobywał najważniejsze nagrody, łącznie z tegoroczną za film „W pokoju obok”. Ale Wenecja potrafi też przyciągnąć innych świetnych artystów, stąd tyle tu interesujących filmów.
Do rozdysponowania wśród akcjonariuszy tylko we wrześniu pozostało jeszcze około 9,3 mld zł. Które spółki z GPW mają w planach sowite wypłaty?
Sposób, w jaki rozwija się branża leasingów, pokazuje, w jakiej kondycji są firmy. Zmniejszenie biurokracji i zmiany strategii biznesowych pozwolą na stabilny rozwój branży, a zatem i firm, oraz skuteczną odpowiedź na potrzeby rynkowe.
PKB strefy euro urósł w drugim kwartale o 0,2 proc. kw./kw. – podał Eurostat w finalnym odczycie. Dane są ciągnięte w dół m.in. przez wyniki Niemiec. W sierpniu po raz kolejny u naszych zachodnich sąsiadów rozczarowała produkcja przemysłowa.
Anne Applebaum przedstawia współczesne autokracje jako sieci kleptokratyczne, które wspierają się nawzajem – pisze historyk idei w recenzji książki „Koncern Autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem”.
Transformacja w polskim wydaniu bez gazu się nie powiedzie. Specyfika krajowego rynku wymaga indywidualnego podejścia. Gaz stanowi paliwo pomostowe w tym procesie. Jest niezbędny w energetyce, ale także w ciepłownictwie.
InPost to nie tylko maszyny Paczkomat®, ale cały ekosystem – mówi Izabela Karolczyk-Szafrańska, Chief Marketing & ESG Officer, Grupa InPost.
Kilka tysięcy ludzi kochających góry i zmęczenie wzięło udział w tegorocznym Festiwalu Biegowym w Piwnicznej-Zdroju, a miasteczko ponownie tętniło życiem oraz pachniało regionalną kuchnią.
To druga debata w tym cyklu wyborczym, ale tym razem w innym składzie. Zarówno dla Kamali Harris, jak i Donalda Trumpa to niezwykle ważne wydarzenie, które może przekonać lub zniechęcić wyborców do głosowania na nich. W tych wyborach liczy się każdy głos.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas