Wykonanie prac nie zawsze może poczekać. Sytuacją taką jest powódź

Zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest pilne bądź natychmiastowe udzielenie zamówienia publicznego. Przy spełnieniu pewnych warunków zamawiający ma wtedy możliwość pominięcia czasochłonnych mechanizmów i procedur.

Publikacja: 24.09.2024 04:30

Wykonanie prac nie zawsze może poczekać. Sytuacją taką jest powódź

Foto: Adobe Stock

Zamawiający udzielający zamówień, których wartość szacunkowa jest równa lub przekracza kwotę 130 tys. zł, zobowiązani są stosować ustawę z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (pzp). Przepisy wymagają zatem w takim przypadku używania określonych procedur, które są sformalizowane i przez to często bywają dość czasochłonne.

Procedury te powodują, że nie jest możliwe natychmiastowe udzielenia zamówienia, co wynika przede wszystkim z konieczności zamieszczania ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych bądź przekazywania ich Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej w celu opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE. Te działania mają powodować, że zamówienie zostanie udzielone w sposób konkurencyjny i przejrzysty. Wiąże się to jednak z koniecznością oczekiwania przez zamawiającego aż upłynie termin składania ofert (w przypadku postępowań powyżej progów unijnych jest to co do zasady nie mniej niż 35 dni), a następnie przeprowadzenia, często dość skomplikowanej, procedury zmierzającej do wyboru najkorzystniejszej oferty. Jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, to skrócenie terminu składania ofert może być uzasadnione i dopuszczalne, z tym że termin składania ofert (przy postępowaniach powyżej progów unijnych) nie może być krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji UE.

Pozostało 90% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Koniec roku = zmiany w podatkach. Nie obejdzie się bez problemów
Biznes
Zleceniobiorca może bronić się przed mobbingiem
Biznes
Usługi komplementariusza są opodatkowane VAT
Biznes
Jakie uprawnienia osobiste można przyznać akcjonariuszowi
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Globalny podatek wyrównawczy już od 1 stycznia