Reklama

Ochrona sygnalistów – obowiązki, zasady postępowania, sankcje

Nowe przepisy nałożyły na niektóre podmioty obowiązek wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych o zauważonych nieprawidłowościach. Procedura ta wchodzi w życie po upływie siedmiu dni od dnia podania jej do wiadomości osób wykonujących pracę.
Ochrona sygnalistów – obowiązki, zasady postępowania, sankcje

Foto: Adobe Stock

25 września weszła w życie ustawa z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Określa ona m.in. warunki objęcia ochroną osób zgłaszających lub ujawniających publicznie informacje o naruszeniach prawa. Z obawy przed działaniami odwetowymi osoby, które wiedziały o naruszeniach prawa, często rezygnowały ze zgłaszania naruszeń. Nowe przepisy mają zmienić tę sytuację, ponieważ przyznają sygnalistom dodatkową ochronę.

Ustawa określa również zasady ustalania wewnętrznej procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych. Podmioty prawne, na rzecz których wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób, zostały zobligowane do wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych. Obowiązane do jej wdrożenia, niezależnie od liczby osób świadczących pracę zarobkową, są także podmioty wykonujące działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska, objętych zakresem stosowania aktów unijnych wymienionych w załącznikach do dyrektywy o ochronie sygnalistów.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama