Osoby zgłaszające naruszenia prawa i inne nieprawidłowości – sygnaliści – mogą odegrać znaczącą rolę w ochronie interesów firmy i interesu publicznego poprzez informowanie, a tym samym pomoc w zwalczaniu nadużyć, takich jak: korupcja, oszustwa finansowe, nadużycia przy przetargach, pranie pieniędzy, naruszenia w zakresie ochrony konsumentów, bezpieczeństwa produktów, ochrony środowiska czy innych działań niezgodnych z prawem. Jednocześnie sygnaliści mogą być narażeni na prześladowania i represje ze strony pracodawców, przełożonych lub współpracowników – tzw. działania odwetowe.