Reklama

Jakie są zasady podziału i wypłaty zysku w spółce komandytowej

Zgłoszenie przez wspólnika spółki komandytowej żądania wypłaty zysku jest jedyną czynnością, jaką powinien podjąć w celu uzyskania należnej mu wypłaty. Nie ma znaczenia, czy spółka sporządziła i zatwierdziła w ustawowym terminie sprawozdanie finansowe.
Jakie są zasady podziału i wypłaty zysku w spółce komandytowej

Foto: Adobe Stock

Wspólnik spółki komandytowej może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. W większości spółek, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, prawo do żądania podziału i wypłaty zysku powstaje od 1 stycznia roku następującego po zakończonym roku obrotowym. Powstanie tego prawa nie oznacza jednak, że zysk powinien zostać automatycznie wypłacony wspólnikom spółki komandytowej. W pierwszej kolejności należy bowiem ustalić, jaka jest wysokość zysku osiągniętego przez spółkę w danym roku obrotowym, do czego z kolei jest niezbędne sporządzenie sprawozdania finansowego.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama