Wspólnik spółki komandytowej może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. W większości spółek, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, prawo do żądania podziału i wypłaty zysku powstaje od 1 stycznia roku następującego po zakończonym roku obrotowym. Powstanie tego prawa nie oznacza jednak, że zysk powinien zostać automatycznie wypłacony wspólnikom spółki komandytowej. W pierwszej kolejności należy bowiem ustalić, jaka jest wysokość zysku osiągniętego przez spółkę w danym roku obrotowym, do czego z kolei jest niezbędne sporządzenie sprawozdania finansowego.