Jakie są zasady podziału i wypłaty zysku w spółce komandytowej

Zgłoszenie przez wspólnika spółki komandytowej żądania wypłaty zysku jest jedyną czynnością, jaką powinien podjąć w celu uzyskania należnej mu wypłaty. Nie ma znaczenia, czy spółka sporządziła i zatwierdziła w ustawowym terminie sprawozdanie finansowe.

Publikacja: 14.01.2025 05:10

Jakie są zasady podziału i wypłaty zysku w spółce komandytowej

Foto: Adobe Stock

Wspólnik spółki komandytowej może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. W większości spółek, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, prawo do żądania podziału i wypłaty zysku powstaje od 1 stycznia roku następującego po zakończonym roku obrotowym. Powstanie tego prawa nie oznacza jednak, że zysk powinien zostać automatycznie wypłacony wspólnikom spółki komandytowej. W pierwszej kolejności należy bowiem ustalić, jaka jest wysokość zysku osiągniętego przez spółkę w danym roku obrotowym, do czego z kolei jest niezbędne sporządzenie sprawozdania finansowego.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Kraś-Gasparska: Restrukturyzacja kłopotliwa dla wierzycieli
Biznes
Czy big techy wywiązują się z obowiązków
Biznes
CBAM – najczęstsze wyzwania raportowe i przyszłe obowiązki
Biznes
Umowy pośrednictwa finansowego w świetle DORA
Biznes
Warto stosować klauzulę „o przyszłą umowę standstill”