Umowy inwestycyjne – klauzule tag along i drag along

Klauzule tag along i drag along zapewniają bezpieczeństwo zarówno inwestorowi, jak i pozostałym wspólnikom, którzy np. mogą przyłączyć się do zbycia udziałów (akcji) przez inwestora, gdy uznają wynegocjowane przez niego warunki za korzystne.

Publikacja: 17.01.2025 05:00

Umowy inwestycyjne – klauzule tag along i drag along

Foto: Adobe Stock

Zarówno w startupy, jak i  w spółki istniejące od dłuższego czasu na rynku inwestują podmioty trzecie - najczęściej jest to inwestor finansowy (fundusz venture capital) lub tzw. anioł biznesu. Podmioty te, podobnie jak dotychczasowi wspólnicy (akcjonariusze) spółki oczekują koordynacji działań pozostałych wspólników. Niejednokrotnie już w umowach (statutach) spółek spotyka się różne rozwiązania i mechanizmy zapewniające taką kooperację. Wśród nich najpopularniejsze i – wydaje się – najskuteczniejsze są: prawo pociągnięcia (drag along) i prawo przyłączenia (tag along). Klauzule te z jednej strony zapewniają bezpieczeństwo inwestorowi, który zbywając swój pakiet udziałów (akcji) może wymusić tożsame działania na innych wspólnikach (founderach w startupach) i wspólnie zbyć udziały (akcje) na rzecz nabywcy (innego inwestora). Z drugiej strony inni (na ogół mniejszościowi) wspólnicy mogą przyłączyć się do procesu zbycia udziałów (akcji) przez inwestora, gdy uznają wynegocjowane przez niego warunki za korzystne.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo