Aktualizacja: 22.02.2025 00:11 Publikacja: 21.02.2025 05:30
Foto: Adobe Stock
SPIS TREŚCI
Przejęcie części ryzyk, czyli odpowiedzialności za realizację projektu przez stronę prywatną wyróżnia PPP od tradycyjnego zamówienia publicznego. W tej formie realizacji inwestycji przedsiębiorca musi być gotowy na większe zaangażowanie, ponieważ PPP nie kończy się, jak tradycyjne zamówienia, na protokole odbiorczym. Po dostarczeniu zasadniczego przedmiotu przedsięwzięcia, partner prywatny pozostaje związany z podmiotem publicznym długoletnią umową (często ponad 15-letnia), która zobowiązuje go do utrzymania lub zarządzania wytworzoną infrastrukturą. Sposób wykonywania obowiązków przez partnera prywatnego ma odzwierciedlenie w jego wynagrodzeniu. Obligatoryjnie zależy ono od rzeczywistego wykorzystania lub faktycznej dostępności przedmiotu przedsięwzięcia. Co to oznacza? W przypadku, gdy infrastruktura nie przedstawia określonego poziomu jakości, nie pozwala na pełne jej wykorzystanie lub świadczenie usług publicznych, wynagrodzenie partnera prywatnego jest odpowiednio obniżane. Dodatkowo, partner prywatny jest odpowiedzialny za sfinansowanie inwestycji. Pomimo konieczności wyjścia poza klasyczne schematy zamówień publicznych, PPP stanowi dla przedsiębiorców atrakcyjny model realizacji inwestycji infrastrukturalnych, gdyż pozwala ono na zabezpieczenie w portfelu projektów wieloletniej umowy gwarantującej stabilny dochód.
Istnieje kilka sposobów na ustalenie wynagrodzenia członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Wypłata zaliczek na poczet zysku w spółkach handlowych jest praktyką dość często stosowaną przez wspólników, mającą na celu wcześniejszą (niekiedy cykliczną) dystrybucję osiąganych profitów. Zasady wypłat zależą od rodzaju spółki.
Przepisy przewidują kilka podstaw pełnienia funkcji członków zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i związanej z nimi wypłaty wynagrodzenia. Z każdą z tych podstaw wiąże się różny zakres obciążeń publicznoprawnych.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Transakcje fuzji i przejęć (M&A) niemal zawsze są złożonym procesem, którego powodzenie zależy od wielu czynników. Istotne dla sukcesu znaczenie mają starannie przygotowane dokumenty transakcyjne oraz precyzyjne sformułowanie zawartych w nich postanowień.
Poseł, który ucieka przed wymiarem sprawiedliwości, nie może wykonywać swojej działalności ani pobierać uposażenia – zdecydował Sejm.
Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę wprowadzającą możliwość czasowego (na 60 dni) i terytorialnego ograniczenia przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową.
Sejm nie zgodził się w piątek na wybór nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego forsowanych przez Prawo i Sprawiedliwości. Ani poseł Marek Ast, ani prof. Artur Kotowski nie trafią do sądu konstytucyjnego. W Trybunale nadal brakuje trzech sędziów.
Rządowe reformy miały przynieść samorządom górę kasy, ale rok 2025 r. dla wielu dużych miast pod tym względem zapowiada się rozczarowująco. Po części może uda się to naprawić, ale i tak okazuje się, że... kołdra zawsze jest za krótka.
Szeroko komentowane skandaliczne zachowanie posła Konfederacji może skończyć się nałożeniem kary finansowej i konsekwencjami natury politycznej.
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu w 2024 roku w Polsce ze sztucznej inteligencji sięgało zaledwie 6 proc. polskich przedsiębiorstw. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw odsetek ten był jeszcze niższy.
Jak globalne wydarzenia wpływają na polską politykę? Co oznaczają decyzje Donalda Tuska, a jakie konsekwencje mogą mieć wypowiedzi Donalda Trumpa? W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują najważniejsze wydarzenia tygodnia, od konferencji w Monachium po rosnące notowania Sławomira Mentzena.
Poseł Konfederacji Ryszard Wilk, który z powodu "niedyspozycji" został wyproszony z sali obrad Sejmu, złożył oświadczenie. Przeprasza i zapowiada podjęcie leczenia. Mimo to Konfederacja zdecydowała o bezterminowym zawieszeniu członkostwa Wilka w Klubie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas