Aktualizacja: 18.03.2025 02:32 Publikacja: 21.02.2025 05:30
Foto: Adobe Stock
SPIS TREŚCI
Przejęcie części ryzyk, czyli odpowiedzialności za realizację projektu przez stronę prywatną wyróżnia PPP od tradycyjnego zamówienia publicznego. W tej formie realizacji inwestycji przedsiębiorca musi być gotowy na większe zaangażowanie, ponieważ PPP nie kończy się, jak tradycyjne zamówienia, na protokole odbiorczym. Po dostarczeniu zasadniczego przedmiotu przedsięwzięcia, partner prywatny pozostaje związany z podmiotem publicznym długoletnią umową (często ponad 15-letnia), która zobowiązuje go do utrzymania lub zarządzania wytworzoną infrastrukturą. Sposób wykonywania obowiązków przez partnera prywatnego ma odzwierciedlenie w jego wynagrodzeniu. Obligatoryjnie zależy ono od rzeczywistego wykorzystania lub faktycznej dostępności przedmiotu przedsięwzięcia. Co to oznacza? W przypadku, gdy infrastruktura nie przedstawia określonego poziomu jakości, nie pozwala na pełne jej wykorzystanie lub świadczenie usług publicznych, wynagrodzenie partnera prywatnego jest odpowiednio obniżane. Dodatkowo, partner prywatny jest odpowiedzialny za sfinansowanie inwestycji. Pomimo konieczności wyjścia poza klasyczne schematy zamówień publicznych, PPP stanowi dla przedsiębiorców atrakcyjny model realizacji inwestycji infrastrukturalnych, gdyż pozwala ono na zabezpieczenie w portfelu projektów wieloletniej umowy gwarantującej stabilny dochód.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Jesteśmy za biogazowniami, ale niekoniecznie w naszym sąsiedztwie. Społeczności lokalne często niechętnie, a nawet wrogo odnoszą się do budowy i funkcjonowania biogazowni w ich sąsiedztwie. To w dużej mierze skutek niewystarczających działań informacyjnych i edukacyjnych. Na szczęście, coraz częściej inwestorzy i władze samorządowe sięgają po sprawdzone metody komunikacji, budując zaufanie i współpracując z mieszkańcami oraz innymi zainteresowanymi stronami.
Plany Ministerstwa Sportu i Turystyki są ambitne. W tym roku chciałoby zainspirować powstanie 13 strategii dla różnych rodzajów polskiej turystyki. Do tego zachęcić 16 województw do pracy nad strategiami regionalnymi, a na końcu stworzyć jeden dokument dla całego kraju.
Po skandalach związanych z kinematografią, KPO, kuriozalnych konkursach na dyrektorów Instytutu Teatralnego, Teatru Narodowego i Opery Narodowej, bulwersuje rozdanie w programie Muzyka, składy komisji i to jak dysponuje rezerwą ministra Hanna Wróblewska.
Barbara Skrzypek przez lata była najbliższą współpracowniczką Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS miał z nią kontakt do końca, nawet gdy zeznawała w sprawie, która może go obciążyć. Co „pani Basia” wiedziała i co powiedziała śledczym?
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek z pełnomocnikiem zmarłej Barbary Skrzypek, adwokatem Krzysztofem Gotkowiczem, a wcześniej spotkał się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Marcinem Wiąckiem - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Prezydent zwrócił się do RPO m.in. o zbadanie działań prokuratury w sprawie Barbary Skrzypek.
Z sondażu ośrodka analitycznego AtlasIntel wynika, że I turę wyborów prezydenckich w Rumunii wygra kandydat skrajnej prawicy - niezależnie od tego, kto nim zostanie.
PKW zdecydowała na posiedzeniu o odrzuceniu sprawozdania komitetu Konfederacji. „Rzeczpospolita” dotarła do nieoficjalnych informacji o przyczynie takiej decyzji Państwowej Komisji Wyborczej.
W niedzielę odbyły się w Krakowie wybory uzupełniające do Senatu, które okazały się konieczne, kiedy Bogdan Klich, dotychczasowy senator z tego okręgu, został charge d’affaires w Waszyngtonie. Mam w związku z tym dwie refleksje. Obie bardzo smutne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas