Korzystając z AI, trzeba zadbać o bezpieczeństwo danych

Czy myśląc o systemach AI, bierzemy pod uwagę cyberbezpieczeństwo? I czy rozumiemy specyfikę tych systemów? Kwestie te w najbliższych latach zyskają na znaczeniu, co będzie wymagało nowych kompetencji i zasobów (ludzkich, technicznych).

Publikacja: 11.03.2025 05:30

Korzystając z AI, trzeba zadbać o bezpieczeństwo danych

Foto: Adobe Stock

Pewnie część z organizacji, które reprezentujecie, patrzy na wykorzystanie danych w połączeniu z systemami sztucznej inteligencji, dostrzegając potencjał, który tkwi w mądrym i bezpiecznym wykorzystaniu danych. Co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Pytanie tylko, czy tak samo patrzą one na kwestie związane z cyberbezpieczeństwem AI, nawet jeżeli są już prawnie zobowiązane do wdrożenia systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji (NIS2) czy zarządzania ryzykiem ICT (DORA). Innymi słowy, czy myśląc o systemach AI, myślimy też o kwestii (cyber)bezpieczeństwa? I jeżeli tak, to czy rozumiemy specyfikę, jaką takie systemy się charakteryzują. To kluczowe kwestie, które w najbliższych latach zyskają na znaczeniu, a dla tych, którzy je już uwzględniają, nabiorą rozpędu, co będzie wymagało nowych kompetencji (a co najmniej wiedzy) oraz zasobów (ludzkich, technicznych).

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak zminimalizować ryzyko inwestowania w kryptowaluty?
Biznes
Krypto inwestycje – jakie obowiązki spoczywają na zarządach spółek?
Biznes
E-commerce – nowa strategia bez tworzenia nowych regulacji
Biznes
Wzornictwo pod lepszą ochroną
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Biznes
Kilka ważnych zmian w ustawie OZE
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń