Reklama
Rozwiń

Korzystając z AI, trzeba zadbać o bezpieczeństwo danych

Czy myśląc o systemach AI, bierzemy pod uwagę cyberbezpieczeństwo? I czy rozumiemy specyfikę tych systemów? Kwestie te w najbliższych latach zyskają na znaczeniu, co będzie wymagało nowych kompetencji i zasobów (ludzkich, technicznych).

Publikacja: 11.03.2025 05:30

Korzystając z AI, trzeba zadbać o bezpieczeństwo danych

Foto: Adobe Stock

Pewnie część z organizacji, które reprezentujecie, patrzy na wykorzystanie danych w połączeniu z systemami sztucznej inteligencji, dostrzegając potencjał, który tkwi w mądrym i bezpiecznym wykorzystaniu danych. Co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Pytanie tylko, czy tak samo patrzą one na kwestie związane z cyberbezpieczeństwem AI, nawet jeżeli są już prawnie zobowiązane do wdrożenia systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji (NIS2) czy zarządzania ryzykiem ICT (DORA). Innymi słowy, czy myśląc o systemach AI, myślimy też o kwestii (cyber)bezpieczeństwa? I jeżeli tak, to czy rozumiemy specyfikę, jaką takie systemy się charakteryzują. To kluczowe kwestie, które w najbliższych latach zyskają na znaczeniu, a dla tych, którzy je już uwzględniają, nabiorą rozpędu, co będzie wymagało nowych kompetencji (a co najmniej wiedzy) oraz zasobów (ludzkich, technicznych).

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama