Jak zabezpieczyć wierzytelność w umowie pożyczki?

Umowa pożyczki jest jedną z najczęściej zawieranych umów uregulowanych w Kodeksie cywilnym. To jedna z prostszych form, która określa warunki korzystania przez pożyczkobiorcę z udostępnionego kapitału.

Publikacja: 11.04.2025 04:50

Jak zabezpieczyć wierzytelność w umowie pożyczki?

Jak zabezpieczyć wierzytelność w umowie pożyczki?

Foto: Adobe Stock

Zabezpieczenie wierzytelności stanowi istotny element w relacjach społecznych oraz gospodarczych, który ma na celu głównie ochronę interesów wierzyciela. W obliczu ryzyka niewypłacalności, zabezpieczenia pełnią funkcję gwarancyjną, zapewniając, że w przypadku braku spłaty zobowiązania, wierzyciel będzie miał możliwość zaspokojenia swoich roszczeń z majątku dłużnika lub osoby trzeciej. W praktyce stosuje się różne formy zabezpieczeń wierzytelności, takie jak hipoteka, zastaw, poręczenie czy weksel. Współczesny świat charakteryzuje się zmiennością i niepewnością, co sprawia, że odpowiednie zabezpieczenie wierzytelności staje się kluczowym narzędziem zarządzania ryzykiem finansowym, zwiększającym pewność obrotu gospodarczego i jednocześnie minimalizującym ryzyko poniesienia ewentualnych kosztów dochodzenia wierzytelności.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Chcesz odzyskać dług? To zacznij działać
Biznes
Dostępność cyfrowa usług. Jak przygotować się do zmian?
Biznes
Co zmieni pakiet Omnibus?
Biznes
Zdolność aportowa – co może być wkładem niepieniężnym do spółki z o.o.
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Spór z kontrahentem? Istnieje lepsza alternatywa dla sądu powszechnego