Egzemplarz utworu według prawa autorskiego

W prawie autorskim z jednej strony posługujemy się pojęciem utworu, a z drugiej mówimy o egzemplarzu utworu. Choć może się wydawać, np. patrząc na rzeźbę, że to to samo, to jednak różnice są ogromne.

Publikacja: 22.04.2025 05:10

Egzemplarz utworu według prawa autorskiego

Foto: Adobe Stock

Czym zatem jest utwór? Nie wchodząc w szczegóły i problemy interpretacyjne, o których już niejednokrotnie pisałem, dla potrzeb tego artykułu należy stwierdzić, że utwór jest dobrem niematerialnym. To oznacza, że jest niezależny od nośnika, na jakim go zapiszemy. Co więcej, może tego nośnika być pozbawiony. Gdy recytujemy wiersz, to obcujemy z nim w wersji niematerialnej, możliwej do percepcji za pomocą zmysłów, ale w żaden sposób niezapisanej. Tu tylko nadmienię, że polskie prawo nie wymaga dla przyznania ochrony, aby utwór został gdziekolwiek zapisany (utrwalony), wystarczająca jest możliwość jego percepcji przez osoby trzecie (ustalenie). Oczywiście z brakiem utrwalenia wiążą się problemy z ewentualnym egzekwowaniem praw i koniecznością wykazania treści utworu w ramach postępowania dowodowego, ale choćby na podstawie zeznań świadków jest to co do zasady możliwe.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Prowadzisz firmę, zachowaj czujność
Biznes
Weryfikacja kontrahentów – klucz do ochrony przed karuzelą VAT
Biznes
Obowiązek należytej staranności zapisany w unijnej dyrektywie CSDDD
Biznes
Czy sprzedawca usług online musi znać płeć klienta - wyrok TSUE
Biznes
Fundacja rodzinna po dwóch latach funkcjonowania