Reklama
Rozwiń

Egzemplarz utworu według prawa autorskiego

W prawie autorskim z jednej strony posługujemy się pojęciem utworu, a z drugiej mówimy o egzemplarzu utworu. Choć może się wydawać, np. patrząc na rzeźbę, że to to samo, to jednak różnice są ogromne.

Publikacja: 22.04.2025 05:10

Czym jest egzemplarz utworu według prawa autorskiego?

Czym jest egzemplarz utworu według prawa autorskiego?

Foto: Adobe Stock

Czym zatem jest utwór? Nie wchodząc w szczegóły i problemy interpretacyjne, o których już niejednokrotnie pisałem, dla potrzeb tego artykułu należy stwierdzić, że utwór jest dobrem niematerialnym. To oznacza, że jest niezależny od nośnika, na jakim go zapiszemy. Co więcej, może tego nośnika być pozbawiony. Gdy recytujemy wiersz, to obcujemy z nim w wersji niematerialnej, możliwej do percepcji za pomocą zmysłów, ale w żaden sposób niezapisanej. Tu tylko nadmienię, że polskie prawo nie wymaga dla przyznania ochrony, aby utwór został gdziekolwiek zapisany (utrwalony), wystarczająca jest możliwość jego percepcji przez osoby trzecie (ustalenie). Oczywiście z brakiem utrwalenia wiążą się problemy z ewentualnym egzekwowaniem praw i koniecznością wykazania treści utworu w ramach postępowania dowodowego, ale choćby na podstawie zeznań świadków jest to co do zasady możliwe.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama